Schaumburg

Schaumburg Unikatorium Craftsman – recenzja

Drugim zegarkiem z serii Unikatorium firmy Schaumburg, który trafił do nas na zdjęcia, jest model Craftsman. W tym przypadku mamy do czynienia z tą samą, mierzącą 42mm średnicy kopertą wykonaną ze stali, na którą nałożono termicznie niebieską powłokę ION. Tym co zdecydowanie odróżnia te dwa zegarki (tj. Classic oraz Craftsman), jest podejście do zastosowanego mechanizmu i sposobu wyświetlania wskazań.

W modelu Craftsman mamy do czynienia z mocno szkieletowaną konstrukcją, dzięki czemu możemy zajrzeć w zdecydowaną większość miejsc mechanizmu, który w tym przypadku stanowi kaliber SW-07 z ręcznym naciągiem sprężyny. Ażurowaniu poddano praktycznie wszystkie elementy umieszczone pomiędzy dwoma krążkami szkła szafirowego, z których jeden stanowi wypełnienie pierścienia lunety, natomiast drugi wypełnia dekiel. Wracając do ażurowania – „odchudzono” płyty, mostki, a także koła – nawet te odpowiadające za naciąg sprężyny – w tym przypadku można by napisać, że są one wyjątkowo mocno transparentne i gdyby nie ich niebieska barwa, to byłyby wręcz trudno dostrzegalne w całej konstrukcji podczas spoglądania na zegarek od strony dekla.

Tzw. „szkieletony” kupowane są z innych pobudek, aniżeli próba znalezienia zegarka o idealnie czytelnym cyferblacie. W tym przypadku jednak cyferblatu nie ma. Próżno tu szukać podziałek, czy też indeksów godzinowych. Z tego względu z pewnością nie jest to idealny czasomierz do precyzyjnego odmierzania minut, jednak uroku trudno mu odmówić. Tym co stanowi mocny punkt modelu, są ciekawe detale. Wskazówki uformowano tak, że wyglądają one jak klucz dokręcający nakrętkę wraz z pilnikiem (a może śrubokrętem), natomiast również zabarwiony na niebiesko dysk przywołuje na myśl tarczę układu hamulcowego.

Model ten jest cechuje się pewnym minimalizmem, gdyż na cyferblacie (o ile w przypadku tego zegarka można w ogóle o takim elemencie mówić) nie znajdziemy nawet logo czy nazwy producenta. Wszystkie informacje tekstowe (nazwę producenta, serię, wodoodporność czy też indywidualny numer konkretnego egzemplarza) umieszczono na pierścieniu stanowiącym ramę dekla.

Podsumowanie:

Schaumburg Unikatorium Craftsman to ciekawy zegarek dla osób poszukujących nietuzinkowego produktu. Jest on wyjątkowy nie tylko ze względu na swoją stylistykę, ale także ilość wkładu ręcznej pracy wymaganej dla osiągnięcia ostatecznego efektu.

W tym miejscu chciałem podziękować firmie Chrono Online Sp.j – będącej dystrybutorem zegarków marki Schaumburg w Polsce za użyczenie zegarka do zdjęć.

1 odpowiedź »

  1. Szkieletor niezbyt mi się podoba. Nic nie ma w nim pięknego. Ale być może są entuzjaści takich zegarków.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s