Leonardo

Leonardo Officina Italiana Messenger – Green – test

Messenger to jedno z najtańszych piór firmy Leonardo Officina Italiana. Inspiracją dla powstania kolekcji „posłańca”, było „pisanie listów oraz transfer nie tylko wiadomości, ale i emocji, które przekazywane są poprzez pisane listy”. Motyw może wydawać się nieco  oczywisty, ale dla klienta dobra wiadomość jest taka, że Messenger stanowi najbardziej przystępną cenowo propozycję w portfolio firmy. Pióro wyceniono na 148 Euro (obecnie około 680zł).

Tytułowy produkt oferowany jest w czarnym pudełku z przetłoczoną nazwą oraz logo producenta. W przypadku modelu Messenger mamy jeszcze zewnętrzną obwolutę, której grafika inspirowana jest rysunkiem Leonardo da Vinci. Pudełko kartonowe oraz obwoluta są dobrej jakości – w tym przedziale cenowym nawet można uznać, że wykraczają one ponad standard. Czarne pudełko posiada wnętrze wyłożone kremowym materiałem. Na wewnętrznej części wieka, powtórzono nazwę jak i logo firmy Leonardo Officina Italiana.

Pióro posiada prostą formę, która jest mocno zbliżona do walca z zastrzeżeniem, że profil nieco opada ku obydwu końcom. Zarówno korpus jak i skuwka zakończone są wypukłymi powierzchniami (w kształcie stożka na zwieńczeniu korpusu oraz półokrągła na zakończeniu skuwki). Wykonano je z transparentnej żywicy, która sprawia dobre wrażenie – materiał wydaje się być solidny i jest przyjemny w dotyku. Gwinty pracuję dobrze i nie można ich pracy niczego szczególnego zarzucić. Skuwkę uzupełnia stosunkowo elastyczny i minimalistyczny w formie klips oraz pojedynczy pierścień z umieszczoną na nim nazwą producenta. Przez transparentną żywicę skuwki, widoczny jest także gwint służący do jej montażu oraz znajdująca się wewnątrz stalówka. Prosta, nieskomplikowana forma z pewnością może się podobać. Producent przygotował cztery kolory (zielony, czerwony, błękitny i karmelowy), natomiast każdego z nich wyprodukowano po 366 egzemplarzy, co nawiązuje do faktu, że rok 2020 jest rokiem przestępnym.

W testowanym przez nas egzemplarzu zamontowano stalówkę wykonaną ze stali nierdzewnej. W przypadku szerokości „F” linia jest wąska – można by ją określić jako „prawdziwe F”, lub w wybranych przypadkach coś z pogranicza F i M”. Ze względu na zastosowany materiał, nie jest ona elastyczna, chociaż w określonych przypadkach uda nam się nieco wpłynąć na szerokość uzyskiwanej kreski. Do testu wybrałem atrament Verde Foresta tego samego producenta. Stalówka pracowała bardzo poprawnie, chociaż nie wydała mi być oszlifowaną szczególnie gładko. Zamiast tego sunęła po papierze z wyraźnym, acz przyjemnym szelestem. Nie miałem żadnych problemów ze startem czy przerywaniem – wszystko było tak, jak być powinno. Jeżeli chodzi o ilość podawanego atramentu, to trzeba przyznać, że linia była solidnie nasączona – widać to na arkuszu np. w miejscu gdzie rozcierając celowo poszczególne fragmenty, rozmazaniu uległ również napisany chwilę wcześniej tekst.

Podsumowanie:

Leonardo Officina Italiana Messenger to ciekawe, solidnie wykonane pióro wieczne, które może się podobać. Od strony jakości wykonania trudno mu cokolwiek zarzucić. Właściwości piśmiennicze jak i funkcjonalne stoją na odpowiednio dobrym poziomie. Czy pióro polecam? Tak, chociaż osobiście polecam dołożyć około 25-30 Euro do modelu Momento Zero czy Furore – ich żywice prezentują się doskonale, a zostały wycenione niewiele drożej. Zapewniam, że będzie to doskonale zainwestowane 30 Euro 🙂 Messenger jest ładny, ale sprawdza się powiedzenie, że „lepsze jest wrogiem dobrego”.

casadellastilografica_logoChciałbym podziękować sklepowi Casa della Stilografica za udostępnienie pióra do testu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s