Epos

Epos Poland 2020 Limited Edition – recenzjao

Zegarki mechaniczne, których kalendarze zawierają wyrazy w języku danego kraju nie są na rynku zjawiskiem popularnym – można powiedzieć, że są co najmniej niszowe. W naszym kraju zawitała już trzecia edycja takiego zegarka przygotowanego przez firmę Epos ze współpracy z polskim dystrybutorem. Zegarki i Pióra jest zresztą prawdopodobnie pierwszym miejscem w intrenecie, w którym można obejrzeć ten model.

Tytułowy czasomierz posiada kopertę wykonaną ze stali nierdzewnej o średnicy 41mm i wysokości 10,5mm. Posiada ona linie dosyć charakterystyczne dla zegarków produkowanych przez firmę Epos, co jednak nie jest absolutnie ujmą. Kształty te są klasyczne i z pewnością doskonale zniosą tzw. „próbę czasu”. Powierzchnia koperty jest częściowo szczotkowana, a częściowo została wypolerowana na wysoki połysk. Polerowana powierzchnia pierścienia lunety atrakcyjnie kontrastuje z matową powierzchnią uszu. Z prawej strony umieszczono koronkę ozdobioną literą „e”, Koronka nie jest mała, a jej powierzchnia jest karbowana, dzięki czemu użytkowanie jej jest bardzo wygodne. Wodoodporność została określona przez producenta na poziomie 10ATM. Do wypełnienia pierścienia lunety użyto szkła szafirowego, które od wewnętrznej strony pokryto powłoką antyrefleksyjną.

Niebieska tarcza została ozdobiona szlifem słonecznym. Z kolorem cyferblatu kontrastują czerwone akcenty takie jak sekundnik oraz napis podkreślający, że model ten jest edycją limitowaną. Cyferblat okala podziałka minutowa typu „railroad”, z którą sąsiadują nakładane indeksy godzinowe w kształcie prostokąta. Zarówno one jak i wskazówki (minutowa oraz godzinowa) zostały wypełnione substancją luminescencyjną. Jeżeli chodzi o moc i długość świecenia to jest całkiem nieźle – model ten z pewnością nie jest rekordzistą w obu tych kategoriach, ale też raczej niewiele osób będzie na ten aspekt narzekało. Na godzinie 3 zlokalizowano wycięcie datownika, dzięki któremu jesteśmy w stanie śledzić bieżący dzień miesiąca. Datownik uzupełnia umieszczona na godzinie 12 dodatkowe datownika, w którym wyświetlany jest bieżący dzień tygodnia. Poszczególne dni opisane zostały za pomocą nazw w języku polskim.

W zegarku zastosowano mechanizm ETA 2834-2, który jest wyposażony w automatyczny naciąg sprężyny.

Zegarek był wyposażony w skórzany pasek z podwójnym zapięciem motylkowym. Oba elementy sprawiały bardzo dobre wrażenie, jednak szczególnie w przypadku paska ocenić będzie je można dopiero po dłuższym użytkowaniu.

Producent przygotował jedynie sto egzemplarzy tego modelu, dzięki czemu zegarek ten może być również kolekcjonerską gratką dla wielbicieli zegarków mechanicznych.

Podsumowanie:

Epos Poland z trzeciej edycji jest zegarkiem zdecydowanie udanym i oryginalnym. Jeżeli planujecie zostać jego szczęśliwymi posiadaczami, to należy się spieszyć, gdyż wyprodukowano ich tylko 100 egzemplarzy, a doświadczenie pokazuje, że model ten szybko znajduje nabywców. Wykonanie jest bardzo dobre i nawet obserwując detale pod dużym powiększeniem nie można się doszukać żadnej niedoróbki.

Zegarek do recenzji dostarczyła firma Chrono Online Sp.j – będącej dystrybutorem zegarków marki Epos w Polsce.

1 odpowiedź »

  1. Limitacja to zjawisko jak najbardziej słuszne. Każdy chce mieć unikatowy zegarek. Którego prawie nikt nie ma.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s