ATRAMENTY

Caran d’Ache Infra Red – test

Czerwony atrament to podstawowy składnik oferty właściwie każdego z producentów atramentów. Nie dziwi więc, że stanowi on również część kolekcji atramentów Chromatics firmy Caran d’Ache.

Opakowanie:

Atramenty z serii Chromatics oferowane są w czarnych kartonowych opakowaniach, które przypominają swą formą kształt kryształu. Obecnie producent zdecydował się na usunięcie logo z górnej ścianki, co z jednej strony upraszcza formę projektu, chociaż równocześnie jest to pewna strata w porównaniu do pierwotnego projektu. Wertykalna forma ma przekrój sześciokąta. Karton jest wysokiej jakości. We wnętrzu opakowania znajdziemy szklany kałamarz powielający sześciokątny kształt. Etykieta jest estetycznie zaprojektowana i jest ona czytelna. Umieszczono na niej oznaczenie producenta serię, z której pochodzi atrament oraz informację o kolorze jaki znajdziemy wewnątrz. Ciekawą cechą jest skośna podstawa buteleczki, dzięki czemu całość przybiera niecodzienny kształt. Naczynie mieści 50ml cieczy. Kałamarz wieńczy ciężka i świetnie wykonana zakrętka, którą ozdobiono logo całej serii (zamiast logo firmy jak to miało miejsce kiedyś).

Atrament:

Nasycenie jest bardzo dobre. Kolor jest wyraźny i intensywny, chociaż barwa nie jest idealnie czysta – często ma się wrażenie, że odcień jest lekko karminowy. Kolor jest ciekawy i prezentuje się atrakcyjnie na powierzchni papieru.

Strzępienia nie odnotowałem podobnie jak przebijania. To drugie występuje w minimalnym stopniu jedynie, gdy korzystamy z papieru niskiej jakości.

Cieniowanie zasługuje na ocenę pomiędzy dobrą, a bardzo dobrą. Z jednej strony ocena bardzo dobra wynika z tego, że czerwone atramenty często wypadają na tym polu słabo, a tytułowy inkaust radzi sobie całkiem nieźle i cieniowanie jest widoczne. Z drugiej strony należy spojrzeć na to zagadnienie nieco bardziej kompleksowo i wtedy inne atramenty wypadają tutaj lepiej. Niemniej Infra Red radzi sobie w swojej kategorii dobrze.

Przepływ jest bardzo dobry. Niezależnie od szerokości zastosowanej stalówki, atrament jest podawany sprawnie i bezproblemowo.

Czas wysychania jest umiarkowany – podobnie jak większość czerwonych atramentów, czas schnięcia nie należy do krótkich.

W kwestii wodoodporności Infra Red wypada całkiem przyzwoicie – zwłaszcza na tle wielu innych czerwonych atramentów. Nawet po zalaniu arkusza papieru solidną porcją wody, pozostaje na nim różowy ślad, który w większości przypadków pozwoli na w miarę bezproblemowe odczytanie treści notatek.

Podsumowanie:

Caran d’Ache Infra Red to bardzo dobry atrament w kolorze, którego nie mogło zabraknąć w ofercie. Zdaję sobie sprawę, że czerwieniami pisze na co dzień niewiele osób, jednak w wielu zastosowaniach kolor ten sprawdza się znakomicie. Wraz z testowanym niedawno Idyllic Blue, para ta sprawdza się bardzo dobrze przy sporządzaniu rozmaitych szkiców – barwy te świetnie się ze sobą komponują.

Na zakończenie chciałem podziękować firmie PBS, będącej dystrybutorem produktów firmy Caran d’Ache za przekazanie atramentu do testu. Produkty Caran d’Ache dostępne są między innymi w sklepie Twoje Pióro.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s