Leonardo

Leonardo Officina Italiana Furore Grande Positano – test

Jednym z nowszych modeli zaprezentowanych przez Leonardo Officina Italiana jest model Furore Grande.

Pióro oferowane jest w atrakcyjnie prezentującej się czarnej kasecie, której wnętrze wyłożono beżowym materiałem. Zanim jednak uzyskamy dostęp do pudełka, musimy zdjąć zewnętrzną obwolutę, która prezentuje się bardzo ciekawie za sprawą motywu przypominającego tradycyjne wzory wykonywane na ceramice w basenie Morza Śródziemnego. Wewnątrz pudełka znajdziemy także dokumenty, których okładka powiela wspomniane powyżej wzory. Wewnątrz umieszczono także buteleczkę firmowego atramentu – w tym przypadku w kolorze niebieski. Atrament ten będzie materiałem osobnego wpisu. Całość prezentuje się bardzo dobrze i schludnie.

Nazwa modelu Furore nawiązuje do słynnego fiordu znajdującego się na wybrzeżu Amalfi.  Pióro posiada klasyczny kształt cygara, którego oba końce zwężają się. Kształt jest bardzo ergonomiczny i świetnie sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Materiał, z którego wykonano pióro jest bardzo przyjemny w dotyku – czuć, że jest to materiał wysokiej jakości.

Na skuwce umieszczono dwa pierścienie, które są nieznacznie szersze niż pozostałe dwa pierścienie które widzimy, gdy pióro jest zamknięte. Na skuwce umieszczono także charakterystyczny dla produktów Leonardo klips – oczywiście z „kółeczkiem”, którego zadaniem jest ułatwianie zatykanie pióra na okładce notatnika czy też materiale kieszeni koszuli bądź marynarki.

Pióro trzyma się bardzo wygodnie. Jest ono dobrze wyważone, a sekcja jest komfortowa dla dłoni – żadne krzywizny czy elementy (jak np. gwint) nie wcinają się w skórę.

System napełniania to piston filler – jedno z najbardziej klasycznych rozwiązań w tym zakresie. Bardzo interesujący jest sposób w jaki pracuje cały system – konkretnie mam na myśli charakterystykę obrotu pokrętła. Nie jest to ruch „gładki” i jednostajny – bardziej przypomina system zapadkowy znany z zegarków mechanicznych czy też pozytywek. To wrażenie skokowej (ale o bardzo drobnym przełożeniu) pracy jest moim zdaniem bardzo ciekawe i mnie zdecydowanie przypadło do gustu.

W testowanym egzemplarzu zamocowana była wykonana ze stali nierdzewnej stalówka EF. Podobnie jak inne stalówki w piórach Leonardo, tak i ta pracuje doskonale. Pomimo zastosowanego materiału, jest ona delikatnie elastyczna. Kreślona linia jest wąska i precyzyjna, a jednocześnie solidnie nasycona. Dzięki temu nawet jaśniejsze atramenty będą miały szansę zaprezentować się odpowiednio. Pomimo wykonania tego elementu ze stali, jesteśmy w stanie całkiem wydatnie wpływać na szerokość linii wraz ze zmianą siły docisku (chociaż nie należy traktować jej jako stalówki flex). Atrament jest podawany bezproblemowo i szybko niezależnie od sytuacji – nawet bardzo szybkie kreślenie nie jest w stanie sprawić by pióro przerywało. Osobiście nie jestem fanem stalówek o wąskiej kresce – jednak testowana EF jest po prostu świetna. Spływak został wykonany z ebonitu, co obecnie jest już rzadko spotykane w piórach wiecznych – szczególnie w tym przedziale cenowym.

Podsumowanie:

Leonardo Furore Grande Positano to pióro, które zdecydowanie polecam. W cenie 295 Euro otrzymujemy duże i elegancko prezentujące się pióro, które zostało wykonane z wysokiej jakości materiałów, a które charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami piśmienniczymi. Całości dopełnia wydajny system zasilania oraz nietypowe w tej cenie elementy jak na przykład spływak wykonany z ebonitu.

Podziękowania dla firmy Leonardo Officina Italiana za dostarczenie pióra do testu.

2 odpowiedzi »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s