Caran d'Ache

Caran d’Ache Varius Kengo Kuma – test

Jeżeli otrzymalibyście zadanie wymienienia trzech piór wiecznych opracowanych we współpracy z architektami lub dla architektów (jako podkreślenie ich dokonań zawodowych) to jakie propozycje by to były? Z pewnością nie byłoby to zadanie proste, jednak jednym z takich modeli może być Varius szwajcarskiej firmy Caran d’Ache, który dedykowano postaci Kengo Kumy. Ten japoński architekt zaliczany jest do światowej czołówki.

Pióro oferowane jest w prostym, lecz eleganckim czarnym kartonowym opakowaniu. W jego wnętrzu znajdziemy pierwszy drewniany element jakim jest zasadnicza kasetka. Tym co pewnością zwraca uwagę już w tym momencie jest faktura, kolor oraz wrażenia z trzymania jej w ręku. Drewno jest bardzo jasne, lekkie oraz niezwykle aksamitne i przyjemne w dotyku. Kasetkę wykonano z Cyprysowca Hinoki – jest to szlachetne drewno, szczególnie cenione w Japonii. Na wieczku znajdziemy logo firmy, natomiast na przedniej ściance umieszczono nazwę edycji wraz z reprodukcją podpisu Kengo Kumy.

Wspomniany podpis pojawia się także na wykonanej z metalu skuwce wraz z informacją, że producent przygotował 1000 egzemplarzy tego modelu. Pozostała część skuwki pokryta została fakturą, której kontynuacja pojawia się także na korpusie. Jest to wzór o nazwie „Chidori”, który również jest charakterystycznie dla architektury oraz kultury Japonii. Regularny, geometryczny wzór wydaje się ponadczasowy i doskonale wpisywać w najnowsze trendy. Skuwka wyposażona została w klips, którego praca jest wzorowa. Sprężynuje on z siłą dokładnie taką jakiej bym sobie życzył – nie jest ani przesadnie miękki, ani też zbyt twardy. Dzięki odpowiednio dobranej sile sprężyny nie ma problemu z wzuwaniem pod klips okładki notesu czy też materiału kieszeni marynarki. Na zakończeniu skuwki znajdziemy perłowo-białe logo producenta.

Pióro w liczbach:

  • długość pióra zamkniętego: 137mm
  • długość pióra otwartego: 128,5mm
  • długość skuwki: 52mm
  • średnica skuwki: 12mm
  • średnica korpusu: 12mm
  • waga: 39g

Jak wspomniano wcześniej, z Cyprysowca Hinoki wykonano także zasadniczą część korpusu przyborów piśmienniczych całej serii. Materiał ten sprawia, że pióro jest świetnie wyważone (cięższa sekcja wykonana z metalu + lekkie drewno), ale także bardzo przyjemne w dotyku. Wygląd również sprawia, że pióro to już z daleka zdaje się być czymś nietypowym. Zarówno gwint skuwki jak i korpusu pracują bardzo dobrze. Wszystkie elementy zostały świetnie ze sobą spasowane, jak przystało na markę segmentu premium.

W testowanym egzemplarzu zamontowana została stalówka o szerokości „M”, którą wykonano z 18 karatowego złota. Pióro testowano przy pomocy atramentu Caran d’Ache Idyllic Blue oraz papieru Rhodia DotPad. Stalówka pisze bardzo dobrze, czemu towarzyszy przyjemny dla ucha szelest. Ilośc podawanego na papier atramentu jest raczej duża. Ciekawą zaobserwowaną cechą jest sposób oszlifowania ziarna irydowego tej stalówki. Jeżeli przyjrzymy się w jaki sposób kreśli ona linie w zależności od kierunku prowadzenia pióra, to dostrzeżemy, że przypomina ona stalówkę stub (gdzie linie poziome są cieńsze aniżeli linie prowadzone pionowo). To bardzo interesujące spostrzeżenie i muszę przyznać, że takie rozwiązanie bardzo przypadło mi do gustu.

Pióro zasilane jest za pomocą konwertera bądź naboi w rozmiarze uniwersalnym.

Podsumowanie:

Caran d’Ache Varius Kengo Kuma to piękne i solidnie wykonane pióro wieczne. Jego atutem są z pewnością także materiały wysokiej jakości czy fakt, iż jest to produkt pochodzący z serii limitowanej. Z pewnością będzie to świetna propozycja dla osób preferujących pióra wieczne wykonane w dużej mierze z drewna.

Pióro do testu udostępnił sklep Pióroteka.

2 odpowiedzi »

  1. Limitacja jest po to aby nieliczni mieli owe pióro. Ale limitacja powoduje unikatowość tego pióra. Mała ilość piór robi z niego przedmiot, którego bardzo się oczekuje a później szuka. Limitacja to ewenement. Oceniając owe pióro to jest warte tych pieniędzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s