Marlen It

Marlen Northmatic GMT Limited edition – recenzja

Coraz częściej spotykamy się z sytuacją kiedy to firma produkująca przede wszystkim przybory piśmiennicze, podejmuje się także wytworzenia urządzeń służących do pomiaru czasu. Przykładem takiego zegarka niewątpliwie może być tytułowy Northmatic GMT.

Produkt ten jest edycją limitowaną. Oferowany jest on w interesująco przedstawiającym się pudełku, wykonanym z drewna. Owe pudełko wyposażono w liczne elementy mosiężne, jak chociażby liczne tabliczki, na których wygrawerowano motywy marynistyczne, jak i dodatkowe informacje o produkcie.

Wykonana ze stali nierdzewnej koperta mierzy 42mm średnicy. Posiada ona kształty, które można by uznać za klasyczne – to dobrze, gdyż powściągliwa forma tego elementu stanowi odpowiednie tło dla cyferblatu, na którym dzieje się znacznie więcej. Z prawej strony zlokalizowana została koronka oraz dodatkowy manipulator służący do obsługi funkcji zegarka. Z tyłu znajdziemy pełny stalowy dekiel na którego powierzchni umieszczono wizerunek żaglowca wraz z podpisem „STA ITALIA” – jest to oznaczenie organizacji non-profit założonej w 1996 roku wspólnie przez Włoską Marynarkę Wojenną oraz włoski Yacht Club. Organizacja ta ma za zadanie promowania umiejętności żeglarskich – szczególnie w odniesieniu do dużych statków żaglowych. Grawerunek jest głęboki, co wraz ze zróżnicowaniem faktur pojawiających się na jego powierzchni sprawia, że prezentuje się on bardzo atrakcyjnie. Pierścień lunety stanowi wypełnienie ze szkła szafirowego. Producent określił wodoodporność na poziomie 5ATM (50m). Nie jest to szczególnie dużo, jak dla zegarka dedykowanego marynistyce, jednak w normalnym użytkowaniu jest to wartość wystarczająca w zupełności.

Tarcza została projektowana na wzór kompasu czy też tzw. „róży wiatrów”. Zewnętrzna podziałka została wyskalowana w odstępach „co 10” do wartości 360 stopni. Wewnętrza część stanowi zasadniczy element tarczy. Umieszczono tutaj zarówno indeksy godzinowe, wskazanie czasu dla drugiej strefy czasowej oraz okno datownika (umieszczone na godzinie 3). Zarówno indeksy jak i wskazówki otrzymały wypełnienie z substancji luminescencyjnej. Trudno mi jedynie odgadnąć, dlaczego masę luminescencyjną zastosowano do górnej połowy podziałki funkcji GMT, a nie do całości. Wsparcie w tym zakresie stanowi jednak świecący w ciemności okrąg na wskazówce dedykowanej tej funkcji. Jeżeli chodzi o jasność z jaką świecą wspomniane elementy to jest całkiem dobrze – najczęściej tak niewielka ilość substancji światłoczułej powoduje problem z jasnością, którego w tym przypadku nie odnotowałem. Do ciekawych zabiegów stylistycznych można zaliczyć zróżnicowaną strukturę cyferblatu – falista linia rozgranicza powierzchnię gładką od giloszowanej. Żółte i czerwone akcenty ożywiają całą kompozycję.

W zegarku zamontowano mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny. Zegarek jest oferowany wraz ze skórzanym paskiem oraz stalowym zapięciem motylkowym – elementy te sprawiają wrażenie dobrze wykonanych i trwałych.

Podsumowanie:

Marlen Northmatic GMT jest ciekawym i dobrze wykonanym zegarkiem. Będzie on z pewnością szczególnie interesujący dla osób związanych bądź interesujących się marynistyką – szczególnie jeżeli preferujemy jednostki żaglowe.

Podziękowania dla firmy INNER – TOMAR S. C. będącej dystrybutorem marki Marlen za dostarczenie zegarka do recenzji.

2 odpowiedzi »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s