PIÓRA WIECZNE

Platinum #3776 Century – krótkie porównanie czterech rodzajów stalówek.

Pióro Platinum #3776 Century testowaliśmy już na łamach Zegarki i Pióra blisko sześć lat temu. Od tego momentu nie zmieniono jego kształtów, materiałów czy zastosowanych rozwiązań technicznych wedle zasady, że dobre nie wymaga poprawy. Jeżeli chcecie zapoznać się z pełnym testem to znajdziecie go TUTAJ. W niniejszym artykule jednak chciałbym krótko zaprezentować i porównać cztery rodzaje stalówek, do przetestowania których nadarzyła się okazja. W materiale, do którego odesłałem przed momentem, mieliśmy stalówkę M – teraz również taka pojawiła się w zestawieniu, niejako referencja.

Wszystkie opisywane stalówki wykonano z 14 karatowego złota próby 585. Są one sztywne i wraz ze zmianą siły nacisku raczej nie uda nam się specjalnie zwiększyć szerokości linii. W tym przypadku sztywność nie jest wadą a jedynie cechą charakterystyki pracy tego elementu. Wspominam o tym, bo wszystkie szerokości pisały bardzo dobrze. Stalówki oferujące bardziej precyzyjną kreskę (EF czy M) wydają charakterystyczny, aczkolwiek przyjemny dla ucha szelest. Końcówki mokrzejsze (C czy Music) suną po powierzchni papieru gładziej, ale w ich przypadku ma na to wpływ znacznie większe ziarno jak i ilość cieczy jaką za sobą pozostawiają.

EF: oferuje bardzo wąską i niezwykle precyzyjną linię. Wydała mi się ona nieco „sucha”, aczkolwiek osobiście preferuję zdecydowanie szersze stalówki. Taka EF będzie idealna dla ludzi piszących z użyciem drobnych liter, czy też wypełniających formularze pełne niewielkich „okienek”. Precyzja EF przewyższy wtedy zdecydowanie jakikolwiek długopis, który otrzymamy w przysłowiowym „urzędzie”.

M: szerokość można porównać do kreski jaką osiągniemy przy większości stalówki F lub węższej M’ki które montowane są w piórach produkowanych na tzw. „starym kontynencie”. W ekstremalnych porównaniach znalazłyby się nawet i EF o podobnej linii. Można więc potwierdzić, że Platinum utrzymuje konwencję cieńszych stalówek w porównaniu do europejskich odpowiedników.

C: stalówka nader ciekawa, chociaż równocześnie niegrzesząca praktycznością zastosowania. Z całej czwórki określiłbym ją mianem „najbardziej specjalistycznej”. Dlaczego? Linia jest bardzo szeroka i soczysta i to niezależnie od kierunku, w którym prowadzimy pióro. W niektórych zastosowaniach może ona być niezastąpiona, jednak w codziennym użytkowaniu wymaga odpowiednio dużych liter oraz połaci papieru, na której będziemy sporządzali notatki. Stwierdzanie mówiące, że „C to BB” nie jest przesadzone.

Music: pomimo, że jest bona bardziej odmienna z racji nazwy od np.: C, to jej codzienne użytkowanie jest w pełni możliwe. Można by ją określić jako coś spomiędzy stub a italic. Oferuje dobrą precyzję a jednocześnie nie jest tak wymagająca jak typowa stalówka italic. Dodatkowo posiada ona dwa nacięcia, które mają zapewniać wydajniejsze podawanie atramentu, które jest zresztą nienaganne. Szerokość linii zmienia się wraz z kierunkiem prowadzenia pióra. Z testowanej czwórki to właśnie na nią postawiłbym, gdybym miał wybrać jedną dla siebie.

Na zakończenie chciałem podziękować sklepowi Twoje Pióro za użyczenie piór do testu.

6 odpowiedzi »

  1. Platinum 3776 rzeczywiście w standardowej ofercie ma także dostępne nietypowe stalówki. Przez długi czas używałam stalówki C, która znalazła zastosowanie do wypisywania kartek. Stalówka pożera wiele, wiele atramentu, co jest zaletą dla osób mających duże jego zapasy. W przypadku stalówki Music, zgadzam się, że jej zastosowanie jest bardziej uniwersalne. Jednakże w przypadku stalówki Music, wiele osób jej nie wybiera ze względu na wyższą od standardowych cenę.

  2. Czy będzie można liczyć także na testy stalówek Platinum 3776 century w rozmiarach: UEF, EF i SF oraz B? Ciekawa jestem Pana wrażeń. W inernecie są dostępne testy, ale pojedyncze, a uważam, że testy rownoległe kilku rozmiarów stalówek (tak jak w zaprezentowanym przez Pana teście) pozwalają na najbardziej obiektywne oceny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s