PIÓRA WIECZNE

Platinum #3776 Century Chartes Blue – test

platinum_3776_chartesblue_sm-6Pióra firmy Platinum, podobnie jak wiele innych przyborów piśmienniczych z tzw. „kraju kwitnącej wiśni” nie są u nas specjalnie popularne. Być może dzieje się tak za sprawą ich mniejszej dostępności w porównaniu do wyrobów firm europejskich. Z pewnością jednak warto zainteresować się piórami produkowanymi w kraju o niepodważalnych tradycjach związanych ze sztuką kaligrafii.

Muszę przyznać, że w moim przypadku kontakt z piórami produkowanymi w Japonii, również był ograniczony. Tym bardziej, jeżeli porównać go do ilości użytkowanych bądź testowanych piór wyprodukowanych w Europie. Od ponad tygodnia, dzięki uprzejmości sklepu „Twoje Pióro” mam możliwość użytkowania tytułowego pióra.

platinum_3776_chartesblue_sm-1

platinum_3776_chartesblue_sm-2

platinum_3776_chartesblue_sm-3

platinum_3776_chartesblue_sm-4Pierwsze wrażenie jest bardzo dobre. Pióro wykonane jest z transparentnej żywicy w kolorze nazwanym „Chartes Blue” – ma on nawiązywać do przeważającej barwy witraży znajdujących się w katedrze w Chartes. Obiekt ten jest uznawany za jeden z najcenniejszych obiektów architektonicznych, należących do światowego dziedzictwa. O ile inspiracja jest ciekawa, o tyle dziwi trochę wybór tematyki niezwiązanej z Japonią. W każdym bądź razie jest to z pewnością jedno z najciekawiej prezentujących się piór w tym kolorze. Głęboki odcień koloru niebieskiego, ciekawie łączy się z transparentnością materiału. Także wykończenie metalowych elementów w kolorze złotym spaja się w atrakcyjną całość. Jeżeli nabywca woli wykończenia rodowane, to nic nie stoi na przeszkodzie – producent przewidział również produkcję takiej właśnie wersji.

Zakręcana skuwka pracuje bardzo sprawnie. Co więcej, producent chwali się zastosowaniem systemu Slip&Seal, który ma zapobiegać zasychaniu atramentu do 24 miesięcy. Na ten moment nie mam możliwości pozwalających wypowiedzieć się obiektywnie, z uwagi na czas użytkowania piora. Obecnie mogę jedynie powiedzieć, że pomimo kilku dni przerwy oraz zaistniałych w tym czasie wysokich temperatur, pióro startuje natychmiast.

platinum_3776_chartesblue_sm-5

platinum_3776_chartesblue_sm-7

platinum_3776_chartesblue_sm-8

platinum_3776_chartesblue_sm-9

platinum_3776_chartesblue_sm-12Pióro zasilać możemy za pomocą naboi bądź konwertera, który musimy dokupić osobno. Zarówno naboje jak i konwerter muszą być oryginalne. Jest co prawda przejściówka pozwalająca na użytkowanie naboi uniwersalnych, jednak nie miałem okazji z niej korzystać (zresztą spotkałem się kilkukrotnie z mieszanymi odczuciami co do jej działania). Nie jest to dla mnie absolutnie żaden problem, chociaż dostępność naboi z pewnością jest w tym przypadku ograniczona w porównaniu z powszechnie dostępnymi nabojami tzw. „international”. Wspomniany wcześniej tłoczek jest bardzo dobrze wykonany, chociaż trzeba przyznać, że nie należy on do najtańszych. Ponad 40zł za ten element w przypadku pióra o tej cenie to nie mało. Z ciekawostek należy wspomnieć, że ten sam tłoczek pasuje do piór Nakaya (w dodatku warto zwrócić uwagę na uderzające podobieństwo kształtu stalówek w piórach obu firm).

platinum_3776_chartesblue_sm-10

platinum_3776_chartesblue_sm-11Stalówkę wykonano z 14 karatowego złota. Przejawia ona dosyć typowe dla japońskich piór cechy, takie jak na przykład cieńsza kreska w stosunku do stalówek europejskich. Pomimo rozmiaru M, stalówka ta spokojnie nadaje się do pisania tzw. „makiem”. Grubość kreski można by porównać do cienkiej F, bądź nawet EF. Nie jest ona również specjalnie elastyczna, przez co trudno wpływać na zmianę grubości linii. Osobiście wolałbym większą sprężystość, ale generalnie stalówki piór japońskich nie słyną z fleksowania. Stalówka pisze jednak bardzo przyjemnie – wydaje przy tym delikatny szelest. Pracy stalówki jak i całego układu nie mogę nic zarzucić – atrament jest podawany sprawnie, nawet przy szybkich ruchach pióra. Ilość podawanej na papier cieczy jest umiarkowana.

Jeżeli chodzi o liczby, to pióro waży 20,5g oraz mierzy 140mm długości. Nie jest to z pewnością pióro małe. Jego rozmiar można określić jako „optymalny” cokolwiek by to znaczyło.

platinum_3776_chartesblue_sm-13

platinum_3776_chartesblue_sm-14

platinum_3776_chartesblue_sm-15

platinum_3776_chartesblue_sm-16

platinum_3776_chartesblue_sm-17

platinum_3776_chartesblue_sm-18

platinum_3776_chartesblue_sm-19

platinum_3776_chartesblue_sm-20Podsumowanie:

Tytułowe pióro na pewno warte jest zainteresowania się nim. Jego atrakcyjny wygląd i dobre wykonanie, idą w parze z dobrymi właściwościami pisarskimi oraz całkiem atrakcyjną ceną (zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że otrzymujemy złota stalówkę, co nie jest powszechne w tym budżecie jeżeli spojrzymy na piora produkowane w Europie). To pióro można by przyrównać do samurajskiego miecza w eleganckiej oprawie – jest to eleganckie, dobrze wykonane narzędzie, które pozwala na bardzo precyzyjne ruchy na powierzchni papieru. Pióro szczerze polecam. W naszym kraju jego cena waha się w okolicach około 580zł, co w porównaniu do sklepów w Japonii nie jest najniższą kwotą, jednak niezależnie od miejsca jego nabycia, będą to dobrze ulokowane pieniądze.

Podziękowania dla sklepu „Twoje Pióro” za przekazanie pióra.

6 odpowiedzi »

  1. Panie Mariuszu! Potwierdzam wszystko co Pan o tym piórze napisał. Ma to pióro styl i charakter. Mam je od kilku miesięcy, ze stalówką SF!!! Pisze się nim – z braku lepszego słowa – inaczej! Cokolwiek to znaczy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s