ATRAMENTY

Sailor Manyo Ink – Haha – test

Haha to atrament, który wydał mi się na tyle nietypowy, że podczas wizyty w sklepie po prostu nie mogłem przejść obok niego obojętnie. Na co dzień raczej nie piszę szarymi atramentami. Gdy jednak zobaczyłem, że Haha potrafi być zarówno szaro-niebieski, fioletowy, a nawet zielony, po prostu wiedziałem, że chcę go dodać do kolekcji. Jaki okazał się naprawdę?

Opakowanie:

Biało-szary karton dobrej jakości dosyć ciasno okrywa szklany kałamarz. Prosty i przejrzysty projekt sprawia, że całość prezentuje się schludnie i elegancko. Na przedniej ściance umieszczony został dodatkowy kwadrat, na którym naniesiono informację o kolorze, atramentu znajdującego się wewnątrz. Miłym akcentem jest zróżnicowanie motywu roślinnego, który jest odmienny dla każdej barwy. Na wspomnianym kwadratowym polu umieszczono także informację o pojemności kałamarza (50ml) jak i o tym, że atrament produkowany jest w Japonii.

Butelka:

Prostopadłościenny kałamarz przypomina sześcian, jednak nie jest nim w dokładnym tego słowa znaczeniu. Trzeba przyznać, że wysoka jakość wykonania pojemnika, jak i grube szklane ścianki sprawiają, że prezentuje się on bardzo dobrze i efektownie. Czarna zakrętka z tworzywa spełnia swoją rolę bardzo dobrze, chociaż może ona powodować pewien niedosyt – w prezentuje się ona nazbyt skromnie w kontekście pozostałych elementów. Zakręcanie i odkręcanie nie stanowi problemu za sprawą wielościennej formy zakrętki.

Atrament:

Haha to atrament o bardzo ciekawej kolorystyce. Tak jak wspomniałem wcześniej, potrafi on dawać kolor zarówno szaro-niebieski, fioletowy, jak i zielony. Wszystko zależy od tego ile atramentu znajdzie się na papierze. Zasadniczo jest to jasno niebieski kolor z domieszką szarości. W tym przypadku odcień również nie należy do typowych i na rynku ciężko znaleźć inny inkaust w podobnym kolorze. Nasycenie jest dobre – Haha jest po prostu jasnym odcieniem.

Strzępienia i przebijania nie zauważono. Cieniowanie wypada doskonale – paleta odcieni jest bardzo duża i widać to nie tylko w przypadku kleksa, ale i pisanego przez nas tekstu. Wszystko to sprawia, że notatki prezentują się atrakcyjnie i nietuzinkowo.

Przepływ generalnie można ocenić wysoko – teoretycznie przyjąłbym ocenę bardzo dobrą, ale podczas pisania, możemy też odczuć momenty w których atrament wydaje się nieco suchszy – w takich właśnie momentach oceną bardziej adekwatną jest solidna 4 (czyt. „dobry”). Nie miałem problemów z podawaniem cieczy, ale atramenty firmy Sailor przeważnie mają świetny przepływ. To właśnie te przyzwyczajenia sprawiają, że czuję minimalny niedosyt, pomimo, że atrament sprawuje się bez zarzutu.

Czas schnięcia trudno jest jednoznacznie ocenić. Z jednej strony atrament wysycha raczej powoli. W przypadku szerszej i mokrej stalówki wraz z mniej chłonnym papierem, nawet 20 sekund nie gwarantuje nam w pełni suchych notatek. Z drugiej strony, rozcieranie atramentu nawet od razu po naniesieniu go na papier sprawia, że roztarcie jest tak jasne, że nie przeszkadza specjalnie w odczytywaniu treści notatek, gdyż w papier bardzo szybko wchłania się ciemniejsza baza.

Wodoodporność jest słaba – po zalaniu notatek wodą, prawdopodobnie uda nam się odczytać ich treść, ale ze względu na skuteczność z jaką woda wypłukuje atrament, nie będzie to zadanie proste. Ślad po atramencie jest bardzo subtelny.

Podsumowanie:

Sailor Haha to naprawdę nietypowy atrament. Czy uważam, że warto go kupić? Tak – uważam, że jest tego wart, ale z dwoma zastrzeżeniami. Po pierwsze musimy lubić jasne odcienie w podobnych kolorach. Drugi warunek, to używanie go w piórze, które daje raczej szeroką i mokrą kreskę. W cienkiej i suchej stalówce EF czy F, może on być dla wielu osób zbyt jasny, a co za tym idzie, notatki będą mało czytelne. Mnie Haha się podoba i pewnie będę go często używał. Dużym atutem jest jego nietypowa kolorystyka oraz niektóre z opisanych powyżej właściwości.

1 odpowiedź »

  1. Posiadam ten atrament i niestety jest zbyt jasny przynajmniej na początku. Po roku od otwarcia nieco zciemniał i kolor jest bardziej nasycony. Rzeczywiście kolorystyka jest oryginalna, ale osobiście nie polecał bym zakupu tego atramentu, w tej serii są ciekawsze odcienie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s