Biatec

Biatec MR Stefanik LE100 – recenzja

W świecie zegarków pojawia się niewiele produktów poświęconych konkretnym postaciom, które zapisały się na kartach historii. Tytułowy czasomierz należy jednak do takiej grupy – producent pisze o nim tak:

„limitowana edycja dedykowana wybitnemu słowackiemu politykowi, astronomowi, dyplomacie i wreszcie pilotowi, który jako jeden z pierwszych miał szczęście zwiedzać nasz kraj i świat swoim samolotem z zagranicy. Milan Rastislav Stefanik prowadził naprawdę niezwykłe życie, a ten model zegarka ma przypominać o tej ważnej osobowości słowackiej historii”.

https://www.biatecwatches.com/shop/biatec-mrstefanik-le-100

Koperta wykonana ze stali 316L mierzy 40mm średnicy oraz 11,6mm wysokości. Jej powierzchnia wygląda jak piaskowana (albo szkiełkowana) – ten surowy charakter doskonale pasuje do ogólnej koncepcji czasomierza. Kształty koperty znamy już z innych modeli firmy Biatec. Z prawej strony umieszczono dużą i charakterystyczną dla zegarków typu „pilot” koronkę. Wodoodporność wynosi 100 metrów (10 atm).

Na matowej powierzchni czarnego cyferblatu umieszczono połyskujące cyfry indeksów godzinowych oraz podziałkę minutową. Wspomniane indeksy godzinowe oraz centralnie osadzone wskazówki zostały wypełnione materiałem luminescencyjnym Super-LumiNova® Old Radium. Dodatkowym elementem jest umieszczona podobizna głównego bohatera. Trzeba przyznać, że taka koncepcja nie jest często spotykana, ale wygląda ciekawie i niesztampowo. Wszystko utrzymane jest w kremowo-złotej stylistyce, która doskonale kontrastuje z czarnym tłem tarczy. Zarówno zestawienie elementów na zasadzie „połysk-mat” jak dzięki zastosowaniu materiału luminescencyjnego, nie ma problemu z odczytaniem bieżącego czasu niezależnie od warunków oświetleniowych.

Do wypełnienia pierścienia lunety jak i dekla użyto szkła szafirowego, które pokryto wewnętrzną warstwą antyrefleksyjną. Warstwa spisuje się bardzo dobrze – nawet spoglądając pod dużym kątem na znajdujące się poniżej elementy, nie pojawiają się uciążliwe refleksy świetlne. Przez szkło wypełniające dekiel możemy obserwować pozłacaną monetę ze srebra, na której umieszczono stylizowany wizerunek samolotu Stefanika – Caproni 450. Na powierzchni monety umieszczono także indywidualny numer każdego ze 100 egzemplarzy.

W zegarku zamontowano mechanizm Sellita SW200-1 z automatycznym naciągiem sprężyny. Werk ten pracuje z częstotliwością chodu wynoszącą 28800VpH (4Hz). Do łożyskowania ruchomych elementów wykorzystano 26 kamieni. Konstrukcja ta wyposażona jest także w funkcję stop-sekundy oraz antywstrząsowy system Incabloc. Rezerwa chodu oferowana przez ten mechanizm to 38 godzin.

W zestawie otrzymujemy sprawiający bardzo dobre wrażenie pasek ze skóry cielęcej w kolorze ciemnobrązowym. Pasek jest wyposażony w klamrę ze stali 316L tj. tej samej, z której wykonano kopertę zegarka.

Podsumowanie:

Zegarek jest pod wieloma względami unikatowy i niesztampowy – szczególnie wśród licznych zegarków typu „pilot” oferowanych na rynku przez innych producentów. Początkowo nie byłem do końca przekonany co do umieszczania całkiem dużej podobizny postaci na tarczy, ale okazało się, że niepotrzebne. To udowadnia także, że niezależnie od jakości zdjęć, czasem warto zobaczyć zegarek „na żywo”. Wykonanie jest wzorowe – dodatkowo jest to edycja limitowana wykonana jedynie w ilości 100 egzemplarzy. Zegarek wyceniono na 1590Euro co jest kwotą niedużą, jeżeli uwzględnić wszystkie wymienione cechy tego czasomierza.

Podziękowania dla firmy Biatec za dostarczenie zegarka do testu.

1 odpowiedź »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s