Opus 88

Opus 88 Fantasia – test

Pióra firmy Opus w naszym kraju są jeszcze dosyć słabo znane, jednak ta firma z Taiwanu dosyć szybko zdobyła sobie grono swoich zwolenników. Jest to też pióro interesujące ze względu na sposób napełniania, jednak o tym napiszemy nieco dalej.

Pióro oferowane jest w solidnym, dobrze wykonanym kartonowym pudełku. Na plus można zaliczyć bardzo dużą sztywność pudełka, które zapewni odpowiednie bezpieczeństwo w transporcie, jeżeli zdecydujecie się zakupić pióro wysyłkowo. Pudełko posiada także obwolutę z bardzo dobrej jakości sztywnego papieru. Na bordowym tle umieszczono podstawowe informacje o producencie i modelu oraz logo. Całość prezentuje się bardzo dobrze – szczególnie jak na przedział cenowy, w którym tytułowy produkt się plasuje. Wewnątrz pudełka umieszczono wkład z pianki, który utrzymuje w odpowiednim miejscu nie tylko pióro, ale i dołączoną do zestawu pipetę. W zestawie znajduje się także instrukcja zawierająca podstawowe informacje na temat użytkowania pióra.

Pipeta będzie z pewnością przydatna do napełniania pióra, gdyż zgodnie z informacją na pudełku, jest to konstrukcja typu „eye dropper”. Oznacza to, że atrament wlewamy bezpośrednio do korpusu pióra po odkręceniu sekcji. Wewnątrz transparentnego korpusu widzimy dodatkowy element – służy on do blokowania przepływu atramentu. Element ten obsługujemy za pomocą pokrętła umieszczonego na zakończeniu korpusu. Gdybyśmy mieli problem z odkręceniem tego elementu, to na szczycie skuwki umieszczono narzędzie, którym możemy sobie pomóc. W tym samym miejscu umieszczono informacje o producencie i modelu. Pióro wydaje się niewielkie, jednak konstrukcje eye-dropper znane są z dużego zasobu atramentu.

Pióro wykonano z żywicy dobrej jakości. Materiał jest przyjemny w dotyku. Skuwka jak element wieńczący korpus wydaje się nieco twardszy (bazując wyłącznie na wrażeniach organoleptycznych) aniżeli sekcja i korpus, jednak oba rodzaje materiału sprawiają bardzo dobre wrażenie. Wielokolorowa sekcja została wyposażona w klips. Jest on jednak sztywny – trzyma bardzo solidnie, jednak zamocowanie pióra do wątłej kartki ksero może nie być zbyt łatwe. Ze papierem nieco sztywniejszym jest znacznie łatwiej – w dużej mierze jest to efekt uzyskiwany poprzez kolisty element umieszczony od spodu klipsa.

Wykonana ze stali nierdzewnej stalówka w testowanym egzemplarzu ma szerokość F. Pisze ona dobrze, choć przyznam, że wolałbym, gdyby była ona oszlifowana nieco gładziej oraz by odznaczała się nieco większą elastycznością. Na obecny stan rzeczy z pewnością wpływa niewielki rozmiar stalówki.  Linia kreślona za pomocą tej stalówki może być uznana za „F” – pod tym względem osoby szukające „cienkiej F’ki” będą usatysfakcjonowane. Ilość atramentu podawanego na papier jest stosunkowo duża, jak na tak wąską linię. Pozwala to uzyskać odpowiednie nasycenie barwy w kreślonych liniach. Osobiście preferuję szersze stalówki, jednak z racji opisywania bardzo wielu piór, często testuję także stalówki EF czy F. Czy ta jest warta polecenia? To dobra stalówka, ale nie urzekła mnie specjalnie. Spełnia swoją rolę zgodnie z przeznaczeniem, jednak na rynku oferowane są stalówki, które w mojej ocenie pracują w przyjemniejszy sposób.

Pióro w liczbach:

  • długość pióra zamkniętego: 117mm
  • długość pióra otwartego: 102,5mm
  • długość skuwki: 51mm
  • średnica skuwki: 14,6mm
  • średnica korpusu: 14mm
  • waga: 23g

Stosunkowo nieduża długość pióra na przykład dla mnie nie przekłada się na dyskomfort – mogę pisać bez problemu także bez skuwki założonej na tył pióra. Jeżeli lubimy tak montować skuwkę lub mamy nieco większe dłonie, to możemy bez problemu nakręcić skuwkę na tył pióra, gdyż umieszczono tam taki sam gwint jak za sekcją. Dysproporcja wagowa pomiędzy bardzo lekkim korpusem i nieco cięższą skuwką powoduje jednak, że taka kombinacja zaburza nieco balans pióra, przez co stalówka unosi się do góry, gdy zwolnimy chwyt. Stosunkowo drobny gwint służący do zamykania pióra sprawia, że potrzeba jednak chwili czasu by wykonać kilka obrotów służących do zamknięcia lub otwarcia pióra.

Podsumowanie:

Opus 88 Fantasia to bardzo ciekawe i niewątpliwie nietuzinkowe pióro wieczne. Nie tylko ze względu na zastosowaną kolorystykę, ale i sposób zasilania. Pióro jest dobrze wykonane i sprawia wrażenie solidnego.

appelboom_logo

Na zakończenie chciałam podziękować sklepowi Appelboom za dostarczenie pióra do testu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s