Opus 88

Opus 88 Koloro – test

Koloro jest piórem typu „eye-dropper”, które jest pełnowymiarowe w przeciwieństwie do opisywanego poprzednio modelu Fantasia.

Pióro oferowane jest w solidnym, dobrze wykonanym kartonowym pudełku. Na plus można zaliczyć bardzo dużą sztywność pudełka, które zapewni odpowiednie bezpieczeństwo w transporcie, jeżeli zdecydujecie się zakupić pióro wysyłkowo. Pudełko posiada także obwolutę z bardzo dobrej jakości sztywnego papieru. Na bordowym tle umieszczono podstawowe informacje o producencie i modelu oraz logo. Całość prezentuje się bardzo dobrze – szczególnie jak na przedział cenowy, w którym tytułowy produkt się plasuje. Wewnątrz pudełka umieszczono wkład z pianki, który utrzymuje w odpowiednim miejscu nie tylko pióro, ale i dołączoną do zestawu pipetę. W zestawie znajduje się także instrukcja zawierająca podstawowe informacje na temat użytkowania pióra.

W związku z tym, że jest to konstrukcja typu „eye dropper”, producent do zestawu dołączył pipetę, która będzie przydatna do napełniania pióra. Pióro wykonane jest z dwóch rodzajów żywicy – transparentnej zielonej, która posłużyła do wykonania korpusu, sekcji i „okienka” skuwki, oraz beżowego tworzywa, z którego wykonano w przeważającej części skuwkę oraz element zakańczający korpus. Ten ostatni element służy również do obsługi mechanizmu odcinającego dopływ atramentu do spływaka. Beżowy materiał ma ciekawą strukturę i jest niezwykle aksamitny w dotyku.

Pióro w liczbach:

  • długość pióra zamkniętego: 143mm
  • długość pióra otwartego: 125mm
  • długość skuwki: 64mm
  • średnica skuwki: 16mm
  • średnica korpusu: 14mm
  • waga: 24g

Metalowy klips ma stosunkowo prostą formę, która dobrze komponuje się z całością. Trzeba jednak przyznać, że klips jest dosyć sztywny. Pod tym względem zaczepienie pióra może być nieco trudniejsze w pewnych momentach, chociaż przy okazji trzymanie już zaczepionego pióra jest pewne.

Osobiście za pewną niedogodność postrzegam bardzo drobny gwint skuwki – do zamknięcia lub otwarcia pióra potrzebna 3,5 obrotu pióra, co przekłada się na czterokrotne przemieszczenie pióra w dłoni. Przy częstym zamykaniu pióra lub gdy potrzebujemy tej czynności dokonać w możliwie krótkim czasie, właściwość ta może być uciążliwa. Pióro jest dobrze wyważone. Możliwe jest założenie skuwki na tył pióra, jednak wyważenie zostaje wtedy zaburzone – nie widzę jednak podstaw takiego działania, gdyż pióro posiada wystarczająco duże gabaryty.

Stalówka ze stali nierdzewnej w testowanym egzemplarzu ma szerokość M. Pisze ona zauważalnie lepiej od tej, która była zamontowana w uprzednio testowanym modelu Fantasia. Być może wynika to z większej szerokości (grubszego ziarna) lub jest to po prostu kwestia konkretnego egzemplarza stalówki. Sunie ona bardziej gładko i aksamitnie po powierzchni papieru.  Jeżeli chodzi o sztywność, to jest ona duża, jednak stalówka ta oferuje pewną możliwość wpływania na szerokość linii. Ilość podawanego na papier atramentu jest dosyć duża, co jednak poczytuję za plus, gdyż pozwala na uzyskanie dobrze nasyconej kolorem linii. Stalówką tą pisze się przyjemnie, co w połączeniu z dobrym wyważeniem pióra sprawia, że komfort użytkowania można ocenić wysoko.

Podsumowanie:

Opus 88 Koloro to bardzo ciekawe pióro wieczne, które z pewnością będzie oryginalnym wyborem. Jeżeli chodzi o jakość wykonania, to pióro wydaje się być solidnie wykonane. Ponadczasowa mocno klasyczna forma wraz z interesującą kolorystyką sprawiają, że pióro jest warte polecenia.

appelboom_logo

Na zakończenie chciałam podziękować sklepowi Appelboom za dostarczenie pióra do testu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s