Montegrappa

Montegrappa Tutankhamun Limited Edition

Foto: Materiały prasowe firmy Montegrappa
Foto: Materiały prasowe firmy Montegrappa

Odkrycie przez Howarda Cartera w 1922 roku grobowca Tutanchamona było momentem przełomowym w historii badań starożytnego Egiptu. Bez wątpienia odkrycie to zapisało się na kartach historii jako jedno z największych dokonań w dziedzinie archeologii. Grobowiec 13 faraona XVIII dynastii Egiptu jest jedynym królewskim egipskim miejscem pochówku, jakie kiedykolwiek odkryto całkowicie nienaruszone. Skala odkrytego skarbu była jedyna w swoim rodzaju. Nienaruszony przez 3300 lat zawierał on ponad 5000 niezwykle cennych artefaktów. W komorze grobowej mumia Tutanchamona leżała dokładnie tak, jak została pochowana, zamknięta w trzech zagnieżdżonych trumnach. Jego najgłębsza trumna, mierząca 188 cm długości, została wykonana ze 110 kg litego złota, szkła i drogocennych kamieni.

Obecnie wielu producentów – w tym firma Montegrappa, podejmuje starania mające upamiętnić setną rocznicę tego wydarzenia.

Pióro oferowane jest w pokaźnej wielkości pudełku, które bez wahania można by raczej nazwać skrzynią, stylizowaną na dioramę mającą przypominać prawdziwy grobowiec z Doliny Królów. W jego centralnej części umieszczono model sarkofagu, który skrywa pióro. Trzeba przyznać, że producent zadbał o wyjątkową oprawę produktu.

Foto: Materiały prasowe firmy Montegrappa

Najważniejszym elementem całego zestawu jest oczywiście pióro wieczne, które jest nie mniej okazałe niż opakowanie w którym je umieszczono. Korpus ze srebra sterling wykonywany jest metodą odlewniczą w procesie tzw. „wosku traconego”. Powierzchnia tak uzyskanego elementu jest następnie poddana procesowi starzenia organicznego zaawansowaną powłoką kataforetyczną. Finalnie korpus przypomina owinięte bandażami ciało mumii. 

Sekcja w zależności od wersji, podobnie jak i skuwka, wykonane są z pozłacanego srebra sterling bądź z litego złota. W tym miejscu trzeba wspomnieć że powstało 100 egzemplarzy pióra wiecznego oraz 100 sztuk pióra kulkowego ze srebra sterling oraz analogicznie po 10 egzemplarzy, w przypadku których elementy te wykonano z litego 18 karatowego złota. Indywidualny numer danego egzemplarza umieszczono na szczycie skuwki.

Pióro mierzy 160mm długości oraz 28mm średnicy. Imponująca jest z pewnością waga, wynosząca aż 147g (wedle danych producenta, chociaż można podejrzewać, że tyczy się to modelu wykonanego ze srebra podczas gdy, model z litego złota powinien być znacząco cięższy).

Stalówka zamontowana w piórze wiecznym wykonana została 18 karatowego złota. Jej powierzchnia została ozdobiona staroegipskim motywem, przez co doskonale komponuje się z całością. Nabywcy mogą wybierać spośród szerokości stalówek EF, F, M, B oraz ST1.

Z pewnością jednym z najważniejszych elementów ozdobnych tej edycji, jest skuwką. Duża, wykonana z metalu, ma przypominać maskę pogrzebową faraona. Jej fragmenty zostały ozdobione techniką emalierską o nazwie „Cloisonné”, oczy zaś wykonano z czarnych diamentów. Bez wątpienia można uznać więc pióro również za dzieło sztuki jubilerskiej. 

Pióro zasilane jest za pomocą naboi bądź dołączonego do zestawu konwertera.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s