Montegrappa

Montegrappa ZERO Zodiac – test

Znaki zodiaku niejednokrotnie były tematem podejmowanym przez firmę Montegrappa. Obecna kolekcja specjalna oparta o model o nazwie ZERO, prezentuje nam bardziej europejskie wcielenie tychże, w porównaniu do tematyki, która przeważnie była przeważnie nasycona motywami z kultury dalekiego wschodu.

Wykonane z czarnego kartonu zewnętrzne etui, ozdobiono grafiką prezentującą znaki zodiaku składające się na całą kolekcję. Jest ono zapowiedzią tego, co znajdziemy we wnętrzu. Kolejne warstwy opakowania również wykonano z bardzo dobrych jakościowo materiałów, a sama forma projektu pudełka jest ciekawa. Zamiast klasycznego podziału, pudełko ukształtowano tak, że wygląda na przecięte pod kątem. Ten teoretycznie prosty zabieg nie tylko nie zaburza funkcjonalności, ale sprawia wrażenie, że producent dba nawet o najmniejsze detale.

Pióro prezentuje się bardzo interesująco. Można powiedzieć, że zarówno kształt i rozwiązania są bardzo tradycyjne, natomiast wiele elementów uległo dodatkowemu uproszczeniu, co sprawia, że forma wydaje się bardziej nowoczesna. Cylindryczna forma korpusu zwęża się ku zakończeniu pióra, jednak różnica średnicy jest na tyle niewielka, że w pierwszym momencie można uznać ten element za cylindryczny. Podobnie jest w przypadku wykonanej z tego samego rodzaju żywicy sekcji. Cylindryczny kształt skuwki doskonale wtapia się w całość. 

Cały projekt rozpoczyna się i kończy szerszym pierścieniem, natomiast pierścienie umieszczone bliżej środka pióra, zostały zaprojektowane jako węższe. Wyjątkiem od tej reguły jest gwint pozwalający na zamykanie i otwieranie pióra. Wspomniany gwint jest stosunkowo gruby. Przekłada się to na dwa aspekty: po pierwsze zakręcenie i odkręcanie skuwki trwa dosłownie moment, po drugie gwint nie uwiera nas w dłoń dzięki odpowiednio wyprofilowanym nacięciom. Niezwykle prosty w swej formie klips wyposażono w charakterystyczną dla firmy Montegrappa „kuleczkę”. Usprawnia ona działanie klipsa, chociaż trzeba przyznać, że nie należy on do najmiększych. Na klipsie wygrawerowano nazwę firmy. Wszystkie elementy metalowe ze stalówką włącznie, pokryto warstwą o nazwie IP Ultra-Black. Powłoka ta zapewnia matową powierzchnię w kolorze, który można by uznać za pogranicze czerni i bardzo ciemnego grafitu. Wspomniane pierścienie jak i klips wykonano ze stali nierdzewnej. Obróbka metalu jest bardzo precyzyjna – gdy przyjrzymy się dokładniej, na pierścieniach i klipsie można dostrzec subtelną fakturę. Z tego metalu (tj. ze stali nierdzewnej) może być również stalówka, chociaż za dodatkową opłatą, klienci mogą nabyć pióro wyposażone w stalówkę wyprodukowaną z 14 karatowego złota. Takich piór producent przygotował jedynie 360, a na ich stalówkach również odnajdziemy wygrawerowane symbole znaków zodiaku. Nabywcy mogą wybierać spośród szerokości EF, F, M, B, ST1 oraz ST5 (ST5 jest dostępna wyłączenie w wariancie ze stali).

Jeżeli chodzi o właściwości piśmiennicze, to w testowanym piórze została zamontowana stalówka w rozmiarze M wykonana ze stali nierdzewnej. W naszej ocenie są to bardzo dobre stalówki – właściwości takiej (nawet tej samej szerokości) stalówki sprawdzaliśmy podczas testu pióra Montegrappa Mia Spice Explosion.

Pióro mierzy 143mm długości oraz 14mm średnicy. Gabaryty plasują więc tytułowe pióro wśród przyborów, które można by uznać za „standartowo duże”. Pióro waży 32g. Całość jest dobrze wyważona – nawet długie pisanie piórem nie powoduje dyskomfortu.

Z elementów, o których warto by jeszcze wspomnieć, jest zwieńczenie skuwki. Pod krążkiem szkła szafirowego umieszczono symbol odpowiedniego znaku znaku zodiaku, który został wykonany jako metalowy odlew. Bardzo interesującą kwestią jest także żywica z której wykonano pióro (a konkretniej skuwkę, sekcję oraz korpus). Nie poruszyliśmy jeszcze tego elementu, a zdecydowanie zasługuje on na kilka słów opisu. Materiał o nazwie „Montegrappite Artisanal Resin” prezentuje się doskonale i jest bardzo przyjemny w dotyku. Żywica sprawia wrażenie materiału wysokiej jakości. Niezwykle ciekawie prezentuje się struktura barw – żywe kolory mieszają się ze sobą, tworząc bardzo interesujący i charakterystyczny wzór. Trzeba przyznać, że firma Montegrappa od kilku lat tworzy bardzo charakterystyczne żywice, które zdecydowanie pozwalają wyróżnić pióra tego producenta pośród innych produktów na półce. Wizualnie żywice te cieszą również oko podczas użytkowania. Pisaliśmy już o tym podczas testu pióra Mia Spice Explosion.

Podsumowanie:

Montegrappa ZERO Zodiac to bardzo atrakcyjnie prezentujące się pióro wieczne. W ślad za estetyką podążają również odpowiednio wysokie walory użytkowe (w tym piśmiennicze). Wykonanie jest wzorowe, co jest adekwatne dla segmentu premium do którego przynależy oferta firmy Montegrappa.

Na zakończenie chciałem podziękować sklepowi Twoje Pióro za użyczenie pióra do recenzji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s