PIÓRA WIECZNE

Platinum #3776 10th Anniversary – recenzja

Model ten postał z okazji 10 rocznicy stworzenia, a właściwie (nieco bardziej precyzyjnie ujmując) przywrócenia linii 3776 do produkcji. Można więc śmiało napisać, że produkt ten obchodzi zdecydowanie bardziej zasłużoną rocznicę niż dziesiątą, jednak precyzja i dokładność są cechą niezwykle charakterystyczną dla Japonii, więc producent liczy skrupulatnie od daty powrotu produktu do katalogu. Trzeba w tym miejscu dodać, że w obecnych czasach jest to działanie rzadko spotykane. Prawdziwe dane i transparentna historia firmy to dzisiaj rzadkość, gdy na rynku pojawiają się praktycznie „znikąd” firmy ze stu czy dwustuletnimi tradycjami. W odróżnieniu od takich firm, marka Platinum jest szeroko znana w środowisku miłośników piór wiecznych i spokojnie mogłaby sięgnąć dalej w swej historii, a mimo to zadecydowano o prezentacji realnego czasu produktu na rynku od momentu powrotu. Przyznam, że bardzo cenię takie podejście.

Pióro oferowane jest w okazałym pudełku, które zdecydowanie odróżnia ten wariant od podstawowej edycji #3776. Zewnętrzne kartonowe opakowanie jak i wewnętrzne pudełko, zostały wykonane z kartonu bardzo dobrej jakości. Elementy te opatrzono rocznicowym logo. Wewnątrz poza podstawowymi dokumentami, znajdziemy dodatkowe elementy wyposażenia zestawu (nabój oraz konwerter) i dodatkowy flakon specjalnie przygotowanego atramentu o nazwie „FUJI-KON”, którego barwa nawiązuje do koloru nieba podczas zachodu słońca ponad górą Fuji.

Modele Platinum #3776 prezentowaliśmy już kilkukrotnie na łamach Zegarki i Pióra. Tytułowe pióro wieczne nie jest jednak typowym przedstawicielem linii #3776. Tak naprawdę czerpie ono pełnymi garściami z pierwowzoru, a przypomnieć należy, że linia ta powstała już w 1978 roku. Wykonany z czarnego tworzywa korpus oraz skuwka nie zostały na końcach zaoblone – zamiast tego końcówki pióra są praktycznie płaskie. Podobny zabieg dotyczy pierścieni uformowanych zarówno na skuwce jak i na korpusie. Pierścienie te nawiązują do początków produkcji, a oryginały z tzw. „epoki” wyposażone w podobne korpusy osiągają na rynku wtórnym całkiem konkretne ceny. W połączeniu z czarno-złotą kolorystyką, całość prezentuje się niezwykle klasycznie i elegancko. Na szczycie skuwki umieszczono logo zaprojektowane z okazji 10 rocznicy – to samo które odnajdziemy na opakowaniu. Na pierścieniu skuwki umieszczono podstawowe informacje dotyczące producenta, serii oraz kraju produkcji.

Wykonana z 14 karatowego złota próby 585 stalówka, również nie przypomina tej, którą kojarzymy z piór #3776. Zarówno ornamentyka jak i kształt nawiązują do pierwszych piór z tej serii. W egzemplarzu, który fotografowaliśmy, zamontowano stalówkę o szerokości M.

Pióro może być zasilane za pomocą naboi lub dołączonego do zestawu tłoczka (oba w standardzie firmy Platinum).

Podsumowanie:

Platinum #3776 10th Anniversary to interesująca alternatywa dla osób, które szukają pióra wiecznego z linii #3776. Klasyczna forma nawiązująca do pierwowzoru, oraz ponadczasowa kolorystyka, sprawiają, że warto przynajmniej przyjrzeć się temu modelowi. Cena na poziome 2150zł nie jest niska w porównaniu z regularną wersją. Tutaj każdy musi sam zdecydować czy warto dopłacić do modelu rocznicowego. Z pewnością model rocznicowy jest bardzo ciekawym i udanym powrotem do klasycznej stylistyki sprzed lat, która tak naprawdę nadal wygląda dobrze i wpisuje się w obowiązujące trendy.

Na zakończenie chciałem podziękować sklepowi Twoje Pióro za użyczenie pióra do recenzji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s