IWC

IWC Portugieser Perpetual Calendar Digital Date-Month Edition “75th Anniversary” [SIHH 2015]

Foto: Materiały prasowe IWC

Foto: Materiały prasowe IWC

Trzecim modelem przygotowanym specjalnie z okazji 75 rocznicy pojawienia się kolekcji Portugieser, jest model wyposażony w wieczny kalendarz, którego sposób wskazania aktualnej daty został zdominowany przez obrotowe dyski. Dotychczas w modelu Perpetual Calendar jedynie rok był wskazywany w ten sposób, natomiast dzień miesiąca, dzień tygodnia oraz miesiąc wskazywane były konwencjonalnie. Co więcej – zegarek wyposażono również w funkcję stopera. Można powiedzieć, że czasomierz ten posiada praktycznie wszystkie funkcje, które mogą być przydatne w codziennym użytkowaniu.

Foto: Materiały prasowe IWC

Foto: Materiały prasowe IWC

Dla ochłody wrażeń należy zaznaczyć, że przygotowany on został jako edycja limitowana, która obejmie 25 sztuk w kopercie wykonanej z platyny oraz po 75 sztuk w kopercie z 18 karatowego różowego złota z tarczą srebrną i czarną. Z tego też względu (oraz przez wzgląd na cenę), czasomierz ten będzie niestety trudny do nabycia.

Koperta mierzy 45mm średnicy oraz 16,5mm wysokości. Oba te wymiary sprawiają, że zegarek nie należy do małych. Powierzchnia koperty w udany sposób łączy powierzchnie szczotkowane oraz polerowane. Z prawej strony umieszczono sygnowaną logo producenta koronkę oraz przyciski do obsługi stopera. Ich kształt jednak mógłby być mniej obły – lepiej komponowały by się z wyraźnie odciętymi płaszczyznami koperty. Wąski pierścień lunety wypełniono wypukłym szkłem szafirowym, które dodatkowo pokryto obustronnie powłoką antyrefleksyjną. Tego samego rodzaju szkła użyto do wypełnienia dekla przez które możemy obserwować pracę mechanizmu. Zegarek jest wodoodporny do 3 bar.

Foto: Materiały prasowe IWC

Foto: Materiały prasowe IWC

Foto: Materiały prasowe IWC

Foto: Materiały prasowe IWC

W tytułowym czasomierzu zastosowano manufakturowy kaliber 89801 z automatycznym naciągiem sprężyny. Pracuje on z częstotliwością chodu wynoszącą 4 Hz (28800 VpH) i oferuje 68 godzin rezerwy chodu. Wyposażono go w stop sekundę oraz funkcję flyback. Na uwagę zasługuje także wahnik wykonany z 18 karatowego różowego złota. Werk ten składa się z 474 komponentów. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku niewielkich elementów pochłaniających energię powstającą podczas codziennej zmiany daty. Energia ta jest następnie uwalniania podczas zmian daty pomiędzy kolejnymi miesiącami, a także podczas zmiany roku tak by data zmieniała się szybko i precyzyjnie we wszystkich oknach równocześnie.

Foto: Materiały prasowe IWC

Foto: Materiały prasowe IWC

Foto: Materiały prasowe IWC

Foto: Materiały prasowe IWC

Foto: Materiały prasowe IWC

Foto: Materiały prasowe IWC

Jak wspomniano na początku, nabywcy mogą wybierać pomiędzy czarnym bądź srebrnym kolorem cyferblatu. Poza podziałką minutową typu „railtrack” oraz nakładanymi indeksami o kroju charakterystycznym dla kolekcji Portugieser, najlepiej widocznymi elementami są dwa duże okna datownika umieszczone na godzinie 2:30 oraz 9:30. Umożliwiają one odczyt danego miesiąca oraz jego aktualnego dnia. Na godzinie 12 umieszczono zintegrowany totalizator zliczający minuty oraz godziny podczas gdy uruchomiona jest funkcja stopera. Dla równowagi, na godzinie 6 znalazła się subtarcza sekundnika. Wewnątrz niej wycięto okno, w którym wyświetlane jest wskazanie informujące nas o tym, czy bieżący rok jest rokiem przestępnym czy też nie. To wszystko uzupełniają polerowane wskazówki o kształcie tak charakterystycznym dla linii Portugieser.

Zegarki będą oferowane na paskach Santoni wykonanych ze skóry aligatora, które dodatkowo zostaną wyposażone w zapięcie motylkowe.

1 odpowiedź »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s