Vacheron Constantin

Vacheron Constantin Maître Cabinotier Perpetual Calendar Regulator

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

W tym roku zdecydowany prym pod względem prezentacji niezwykle ciekawych czasomierzy wiedzie manufaktura Vacheron Constantin. Po zaprezentowaniu przepięknej kolekcji Harmony, niezwykłego Métiers D’art Arca oraz tzw. „wisienki na torcie” w postaci najbardziej skomplikowanego zegarka świata, czyli Atelier Cabinotiers Ref. 57260 – przyszedł czas na zaprezentowanie kreacji przygotowanych na targi Watches & Wonders. Jednym z nich jest Maître Cabinotier Perpetual Calendar Regulator.

Zegarek ten jest interesującym połączeniem wiecznego kalendarza z koncepcją regulatora (czyli czasomierza posiadającego rozdzielone wskazanie godzin i minut na osobne tarcze, gdzie najczęściej wskazówka minutowa osadzona jest centralnie na tarczy). Jest to nietypowa kombinacja, którą możemy nieczęsto spotkać w oferowanych przez producentów produktach. Z tego zresztą względu konieczne było zaprojektowanie nowego mechanizmu. Składający się z 334 komponentów, kaliber 2460 RQP oferuje 40 godzin rezerwy chodu. Werk posiada manualny naciąg sprężyny, a częstotliwość pracy to 4Hz (28800 VpH).

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Na przepięknie, ręcznie giloszowanym cyferblacie w kolorze brązowym, umieszczono całkiem sporo elementów. Pierwszym z nich jest pokaźnej wielkości podziałka minutowa, oraz powiązane z nią nakładane, punktowe indeksy, które wykonano z 18 karatowego złota. Dwie pionowo ustawione sub-tarcze odpowiadają za wskazanie godzin oraz wskazanie faz księżyca, które dodatkowo sprzężono ze wskazaniem dnia miesiąca. Bieżący miesiąc oraz rok wyświetlane są w okienkach umieszczonych na godzinie 2 oraz 10. Wskazanie roku przestępnego jest możliwe do odczytania w niewielkim wycięciu zlokalizowanym w sub-tarczy wskazującej bieżącą godzinę. Pomimo umieszczenia tych wszystkich elementów, połączenia indeksów arabskich i rzymskich, a także okraszenia tego wszystkiego wzorem pokrywającym powierzchnię tarczy, trzeba przyznać, że całość prezentuje się bardzo elegancko i przejrzyście. Wypełnienie pierścienia lunety jak i dekla wykonano ze szkła szafirowego.

Koperta mierzy 42mm średnicy oraz 11,7mm wysokości. Została ona wykonana z 18K różowego złota. Jej kształty idealnie stapiają się z pozostałymi elementami, tworząc niezwykle zgraną całość. Wodoodporność została przez producenta określona na poziomie 30 metrów.

W komplecie nabywca otrzymuje ręcznie szyty, brązowy pasek ze skóry aligatora „Mississippiensis” wraz z wykonanym z 18K różowego złota zapięciem motylkowym. Poza dołączanym także zwyczajowo przez manufakturę Vacheron Constantin przyborem ułatwiającym zmianę wskazań oraz szkłem powiększającym, w zestawie znajdzie się także pudełko, które umożliwi nakręcanie zegarka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s