Montblanc

Montblanc Patron of Art Homage to Ludwig II

Jak co roku Montblanc przedstawia nam kolejną edycję limitowanych piór poświęconych wielkim patronom sztuki. Te wyjątkowe egzemplarze stanowią same w sobie dzieła sztuki i z każdą edycją Patron of Art, wzbudzają wielki zachwyt. 

Tym razem uhonorowano postać Ludwiga II Wittelsbacha (który żył pomiędzy 25.08.1845 – 13.06.1886), władcy Bawarii, znanego także jako Ludwik Szalony, Baśniowy Król, a w anglojęzycznym piśmiennictwie „Swan King”. W trakcie swojego panowania istotnie wpłynął na rozwój kultury, muzyki operowej oraz architektury XIX – wiecznej Europy. Patronował kompozytorowi Ryszardowi Wagnerowi. To z jego inicjatywy powstały trzy bajkowe, bawarskie zamki, w tym najbardziej znany – Neuschwanstein. Życie Ludwika II do dziś wzbudza wiele emocji i owiane jest wieloma tajemnicami. W kartach historii zapisał się jako wielki mecenas sztuki, ale jednocześnie szaleniec, który pod koniec swojego życia uznany został za niepoczytalnego.

Łabędź to motyw przewodni tej edycji Patron of Art firmy Montblanc. Producent stworzył 4 limitacje:

The Patron of Art Homage to Ludwig II Limited Edition 4810 

Pióro utrzymane jest w złoto-błękitno-białej kolorystyce. Skuwkę zdobi giloszowany wzór imitujący łabędzie pióra. Element ten został następnie pokryty subtelnie transparentnym białym lakierem. Klips posiada kształt nawiązujący do głowy i szyi łabędzia. Zwieńczenie skuwki przypomina kształtem koronę, ze znajdującym się w środku logiem Montblanc. Elementy metalowe pokryto złotem w odcieniu szampańskim. Na złotym pierścieniu skuwki widnieje napis “WWV 75”, który to oznacza skrót od „Wagner-Werk-Verzeichnis”, czy zbiór dzieł Wagnera – a numer 75 kieruje nas do opery „Lohengrin” (najbardziej znanym fragmentem tej opery jest grany na uroczystościach ślubnych Marsz Weselny). Korpus jest pokryty błękitnym lakierem – jest to nawiązanie do niebieskich kolumn w sali tronowej zamku Neuschwanstein. Stalówkę wykonano ze złota próby 750 i ozdobiono rysunkiem zamku Neuschwainstein. Cena pióra to ok. 2,5 tysiąca euro.

The Patron of Art Homage to Ludwig II Limited Edition 888

Kolejna limitacja to połączenie bieli i złota. Lakier pokrywający korpus stanowi tło dla szkieletowanej nakładki z motywem kwiatów i ptaków. Jest to nawiązanie do obrazów zdobiących ściany sali tronowej w zamku Neuschwainstein. Wykonano ją ze złota próby 750. Pozostałe elementy metalowe pokryto warstwą platyny. Skuwka zakończona jest koroną, na której szczycie widnieje wykonane z masy perłowej logo Montblanc. Na pierścieniu skuwki widnieje grawer identyczny jak w poprzedniej Limitacji „WWV 75”, ozdobiony dodatkowo rubinami. Cena tego pióra kształtuje się na poziomie ok. 8 tysięcy euro.

The Patron of Art Homage to Ludwig II Limited Edition 40 

W tej limitacji króluje złoto próby 750. Na pokrytej białym lakierem skuwce z giloszowanym wzorem naniesiono elementy ze złota – w tym godło Bawarii z wizerunkiem lwa. Na korpusie wykonano specjalną techniką rysunek łabędzia, który chroni bardzo cienka warstwa szkła szafirowego. Element ten znajduje się w środkowej części korpusu wykonanego z litego metalu. Korpus pióra zdobi giloszowany wzór będący połączeniem elementów architektonicznych oraz motywu stylizowanego na ptasie pióra. Logo producenta na skuwce wykonano z diamentu, a szczyt skuwki w kształcie korony oraz pierścień w końcowej części pióra ozdobiono rubinami.

The Patron of Art Homage to Ludwig II Limited Edition 5 

Ostatnia, ograniczona do 5 sztuk limitacja nawiązuje do daty 5 września 1869, kiedy to rozpoczęła się budowa zamku Neuschwanstein. Edycja ta ma także nawiązywać do bogactwa i rozrzutności, która cechowała króla, któremu dedykowano opisywane przybory piśmiennicze. Romański motyw inspirowany elementami zamku Neuschwainstein wypełniają liczne diamenty. Nie zabrakło również kilku elementów ozdobionych rubinami.  Większość elementów metalowych wykonano ze złota próby 750. Na korpusie również umieszczono wizerunek łabędzia. Logo firmy Montblanc także wykonano z diamentu.

Dopełnieniem kolekcji jest notes oraz atrament (o którym możecie przeczytać TUTAJ).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s