Vacheron Constantin

Vacheron Constantin Les Cabinotiers Grand Complication Phoenix [Pre-SIHH 2019]

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Do targów SIHH pozostało jeszcze trochę czasu, jednak producenci już odsłaniają niektóre z nowości, które zostaną zaprezentowane podczas tego wydarzenia. Jedną z nowości jest Grand Complication Phoenix. Przygotowany został przez dział Les Cabinotiers, który w manufakturze Vacheron Constantin odpowiada za opracowanie i wykonanie czasomierzy najwyższej jakości. Producent opisuje ten model jako „jedyny w swoim rodzaju dwustronny zegarek”. To, że jest on wyjątkowy, to fakt bezsprzeczny.

Cała konstrukcja werku została zaprojektowana od początku tak, aby była zoptymalizowana dla tzw. „wielkiej komplikacji”. W modelu umieszczono 15 naprawdę rozbudowanych komplikacji takich jak wieczny kalendarz (dzień miesiąca, dzień tygodnia, bieżący miesiąc oraz lata przestępne), tourbillon, minutowa repetycja, wskaźnik rezerwy chodu, równanie czasu, wskazanie wschodu i zachodu słońca, wykres nieboskłonu, czas księżycowy wraz z fazami księżyca, czas gwiezdny wraz z minutami, pory roku, bieżący znak zodiaku oraz rezerwa chodu dla mechanizmu młoteczkowego. Trzeba przyznać, że ta lista robi naprawdę spore wrażenie i właściwie każda ze wspomnianych funkcji zamontowano w czasomierzu wywoływałaby uśmiech na twarzy miłośników mechaniki precyzyjnej służącej odmierzaniu czasu. Tutaj mamy wszystkie te elementy skumulowane w jednej konstrukcji.

Bieżący czas ustawiamy za pomocą dwu-pozycyjnej koronki umieszczonej na godzinie 3. Wskazanie faz księżyca ustawiamy za pomocą przycisku umieszczonego na boku koperty. Za pomocą podobnych dwóch przycisków reguluje się wskazania wiecznego kalendarza.  Funkcje związane z wykresem nieba ustawia się za pomocą koronki oraz zabezpieczonego zakręcanym elementem przycisku umieszczonego na godzinie 4:30.

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Wspomniane wskazania realizowane są na podwójnych, opalizujących tarczach koloru szarego. Zarówno nakładane indeksy godzinowe jak i wskazówki wykonano z różowego złota próby 18K 5N. Z tego samego kruszcu wykonano kopertę mierzącą 47mm średnicy oraz 19,1mm wysokości. Z pewnością, nie będzie to zbyt komfortowy czasomierz do codziennego użytkowania, jednak wielkie komplikacje rządzą się własnymi prawami. Zresztą umiejętność zrealizowania tak wielu skomplikowanych funkcji w tak niewielkiej objętości jest osiągnięciem samym w sobie. Boki koperty ozdobiono motywem Fenixa – legendarnego ptaka, który odradza się z popiołów co pięćset lat. Cały motyw jest ręcznie grawerowany. Wykonanie tej niezwykle skomplikowanej operacji zajmuje ponad 300 godzin osobie, która jest mistrzem w tym fachu. Ostateczny rezultat jest pełen przestrzennych kształtów, które ozdobiono z dbałością o każdy detal. Grawerunek ozdabia także pozostałe elementy koperty – w tym obrotowy pierścień lunety, na którym umieszczono dwa elementy ułatwiające jego obsługę. Zarówno dekiel jak i wspomniany pierścień lunety wypełnia szkło szafirowe.

Kaliber 2755 zaprojektowany i wykonany w manufakturze VC posiada manualny naciąg sprężyny. Oferuje on 58 godzin rezerwy chodu, co jest bardzo dobrym wynikiem wśród modeli wyposażonych w tak wiele rozbudowanych komplikacji. Mechanizm pracuje z częstotliwością chodu wynoszącą 2,5Hz (18000 VpH), a do łożyskowania jego ruchomych elementów zastosowano 40 kamieni. Na budowę tego werku składa się aż 839 komponentów. Pomimo tak dużej złożoności, kaliber ten ma wymiary 33,9mm średnicy oraz 12,5mm wysokości. Mechanizm posiada certyfikat oraz znak pieczęci genewskiej.

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Czasomierz jest dostarczany wraz z ręcznie szytym i wykańczanym paskiem ze skóry aligatora typu Mississippiensis. Pasek jest koloru ciemnobrązowego. Wyposażony jest on w klamrę wykonaną z różowego złota, która została ukształtowana na wzór połówki krzyża maltańskiego, stanowiącego logo manufaktury VC. Producent dołącza w zestawie także specjalne szkło powiększające oraz narzędzie ułatwiające korekcję wskazań zegarka. W materiałach prasowych można odnaleźć także wzmiankę, że zegarek jest sprzedawany w pudełku mogącym służyć jako rotomat oraz, że owe opakowanie jest wykonane drewna hebanowego z gatunku Makassar.

3 odpowiedzi »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s