Vacheron Constantin

Vacheron Constantin Les Cabinotiers “Mécaniques Sauvages” [Pre-SIHH 2019]

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Za kulminację nowości z manufaktury Vacheron Constantin, które mają pojawić się na tegorocznych targach SIHH, można uznać serię “Mécaniques Sauvages”. Zawiera ona właściwie kilka modeli, spośród których niektóre wyprodukowano w różnych wariantach. Paleta jest obszerna, a każdy z modeli zawiera wiele ciekawych rozwiązań. 

Dzikość, siła i majestat dzisiaj natury reprezentowanej przez wybrane na potrzeby serii gatunki przejawia się w licznych detalach zdobiących czasomierze z tej serii. Producent podkreśla, że ma ona również stanowić połączenie pomiędzy tradycyjnymi technikami, a nowoczesnymi i skomplikowanymi rozwiązaniami inżynierskimi. Projektanci starali się wpleść motywy ze zróżnicowanych środowisk środowisk przyrodniczych. Niektóre stworzenia wydają się być przedstawione na granicy rzeczywistości i mitologii. Dział Les Cabinotiers podkreśla, że te zegarki mają być jednymi w swoim rodzaju przedmiotami sztuki użytkowej, o wyjątkowej estetyce i mają stanowić wyzwanie artystyczne.

Les Cabinotiers 2755 Snake

Wstępem do całej kolekcji jest model oparty na kalibrze 2755, który odnajdziemy w opisywanych niedawno modelach Grand Complication Phoenix czy Minute Repeater Tourbillon Sky Chart. Werk ten od początku został zaprojektowany z myślą o rozbudowanych komplikacjach. W tytułowym zegarku pojawiają się funkcje takie jak minutowa repetycja, tourbillon, wieczny kalendarz (dzień miesiąca, dzień tygodnia, miesiąc, lata przestępne) oraz wskaźnik rezerwy chodu. W sprężynach mechanizmu wyposażonego w naciąg manualny, zmagazynowana może być energia wystarczająca do nieprzerwanego działania przez około 48 godzin. Mechanizm ten pracuje z częstotliwością chodu wynoszącą 2,5Hz (18000 VpH), a do łożyskowania ruchomych elementów użyto 40 kamieni. Na budowę całości składają się 602 komponenty. Mechanizm posiada znak oraz certyfikat pieczęci genewskiej.

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Giloszowana tarcza została pokryta warstwą emalii. Na górnej połowie cyferblatu umieszczono sub-tarcze związane z funkcją wiecznego kalendarza. Na godzinie 6 umieszczono wycięcie, przez które możemy obserwować obiegowy moduł wychwytu. Zarówno wskazówki jak i indeksy godzinowe wykonano z różowego złota próby 18K 5N. Z tego samego kruszcu wyprodukowano kopertę, która mierzy 45mm średnicy oraz 13,54mm wysokości. Jej boki zdobi ręcznie grawerowany wzór przedstawiający węża. Na ruchomym pierścieniu lunety umieszczono dwa wystające elementy, które ułatwiają włączanie i wyłączanie funkcji minutowej repetycji.

Zegarek jest oferowany z brązowym, ręcznie szytym i wykańczanym paskiem ze skóry aligatora typu Mississippiensis. Pasek wyposażono w klamrę z różowego złota, która została ukształtowana na wzór połowy krzyża maltańskiego stanowiącego logo manufaktury VC. Wewnątrz eleganckiego opakowania wykonanego z drewna hebanowego typu Maskassar, producent zamieszcza specjalne szkło powiększające oraz przyrząd ułatwiający korektę wskazań.

Przygotowano także model dedykowany dla orła oraz feniksa. 

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Les Cabinotiers Armillary Tourbillon

Modelem, który najmocniej przykuł moją uwagę, jest Armillary Tourbillon. Sama sfera armilarna jest przyrządem astronomicznym, który jest modelem sfery niebieskiej. Służy on do wyznaczania współrzędnych równikowych i ekliptycznych. Na jego bazie stworzono konstrukcję obiegowego modułu wychwytu. Jest to o tyle niezwykły przykład sztuki zegarmistrzowskiej, że w oparciu o rozwiązania z modelu ref. 57260, udało się opracować i wprowadzić do niego aż sześć nowych patentów. Za najważniejsze producent podaje liczne elementy wykonane z krzemu (m.in. palety w kotwicy oraz koło wychwytu), czy też zastosowanie aluminium w celu redukcji wagi klatki obiegowego modułu wychwytu. Niska waga przy jednoczesnym zachowaniu wytrzymałości i sztywności przekłada się na większą dokładność pracy całego mechanizmu.

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

W zegarku zamontowano opracowany i wyprodukowany w manufakturze Vacheron Constantin kaliber 1990. Posiada on certyfikat i znak pieczęci genewskiej. Mechanizm ten posiada manualny naciąg sprężyny. Rezerwa chodu wynosi 65 godzin, a werk pracuje z częstotliwością chodu wynoszącą 2,5Hz (18000 VpH). Do łożyskowania ruchomych elementów wykorzystano 45 kamieni, a na budowę całej konstrukcji niezbędne jest zmontowanie 299 komponentów.

Tarczę wykonano w kolorze szarości mającej nawiązywać do odcienia łupku. Cała konstrukcja cyferblatu jest niezwykle przestrzenna. Na godzinie 9 umieszczono rozległe wycięcie, które zajmuje klatka tourbillonu. Prawą połowę tarczy zajmuje wskazanie bieżącego czasu. Wskazówki działają w systemie „retrograde”, który zwany jest też „powracającym” tj. gdy wskazówka dotrze do końca skali, to wraca ona do początku. W ten sposób działa zarówno wskazówka minutowa jak i godzinowa – obie zostały wyprodukowane z tytanu. Indeksy godzinowe wykonano z różowego złota próby 18K 4N  

Kopertę wykonano z różowego złota o próbie 18K 5N. Ten kruszec jest w ostatnim czasie chętnie stosowany w produktach z logo VC. Boki koperty ozdabia ręcznie wykonywany grawerunek, przedstawiający węża. Koperta mierzy 45mm średnicy i 20,12mm wysokości.

Zarówno pasek jak i opakowanie jest identyczne jak dla innych czasomierzy z serii Les Cabinotiers tj. jest to pasek wykonany ze skóry aligatora typu Mississippiensis, który wyposażono w klamrę wyprodukowaną z tego samego metalu co koperta. Opakowanie również stanowi drewniane pudełko z drewna hebanowego.

Les Cabinotiers 14-Day Tourbillon Lion

Model mający symbolizować majestat „króla zwierząt” łączy kilka elementów, które sprawiają, że jest to bez wątpienia nie mniej interesujący aniżeli pozostałe czasomierze z opisywanej kolekcji. Tym co wyróżnia się najmocniej, jest cyferblat, którego wykonanie powierzono najznamienitszym emalierom zatrudnionym w manufakturze VC. Połączenie szarości, brązu i bieli wraz z precyzyjnym i przestrzennym rysunkiem, zaowocowało powstaniem ozdobnego, ale jednak eleganckiego cyferblatu. Technika w której wykonano tarczę to jeden ze sposobów emaliowania Grand Feu znany jako „Blanc de Limoges”.

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Na godzinie 12 umieszczono wskaźnik rezerwy chodu. Jego położenie równoważy wycięcie zlokalizowane na godzinie 6, w obrębie którego widoczna jest klatka tourbillonu. W czasomierzu zamontowano manufakturowy kaliber 2260, z manualnym naciągiem sprężyny. Rezerwa chodu wynosi 336 godzin, a werk pracuje z częstotliwością chodu wynoszącą 2,5Hz (18000 VpH). Do łożyskowania ruchomych elementów wykorzystano 31 kamieni. To właśnie wspomniana rezerwa robi odpowiednie wrażenie. 14 dni rezerwy chodu zdecydowanie wybiega poza standard – nawet w przypadku zegarków wyposażonych w tourbillon.

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

W porównaniu do wielkich komplikacji i wielu innych rozbudowanych czasomierzy, w tym przypadku koperta ma naprawdę rozsądne gabaryty. Mierzy ona 42mm średnicy oraz 12,97mm wysokości. Wykonano ją z 18 karatowego złota. Z tego samego metalu wykonano wskazówki. Powierzchnia koperty została ozdobiona ręcznie grawerowanym wzorem, który jest interesująco prezentującą się oprawą dla emaliowanego obrazu na cyferblacie. Z jej prawej strony umieszczono dwupozycyjną koronkę.

Les Cabinotiers Mysterious Animals Eagle

Serią czterech czasomierzy, która również posiada emaliowane tarcze wykonane techniką Grand Feu „Blanc de Limoges”, jest Mysterious Animals. Precyzyjnie wykonane cyferblaty wypala się w temperaturach rzędu 800 czy 900 stopni Celsjusza. Przygotowano cztery modele dla gatunków takich jak orzeł, koń, nosorożec czy słoń. Powierzchnie cyferblatów przełamuje jedynie logo manufaktury oraz centralnie osadzone wskazówki, które wykonano z 18 karatowego złota.

Z tego samego kruszcu wykonano kopertę mierzącą 40mm średnicy oraz 9,2mm wysokości. Proste linie, smukłe gabaryty oraz niewielka koronka umieszczona z prawej strony, jasno sugerują stylistykę typową dla tzw. „garniturowców”. 

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Manufakturowy kaliber 2460 SC wyposażony jest w automatyczny naciąg sprężyny. Werk pracuje z częstotliwością chodu wynoszącą 4Hz (28800 VpH), a rezerwa chodu wynosi 40 godzin. Do łożyskowania ruchomych elementów użyto 27 kamieni. Na konstrukcję mechanizmu składa się 187 komponentów. Gabaryty werku to 26,2mm średnicy oraz jedynie 3,6mm wysokości. Kaliber ten posiada oczywiście znak oraz certyfikat pieczęci genewskiej.

Les Cabinotiers Grisaille Tiger

W ostatniej opisywanej dziś serii czasomierzy zamontowano kaliber 2460 G4 z automatycznym naciągiem sprężyny. Podobieństwo nazwy w stosunku do poprzedniego modelu jest nieprzypadkowe, gdyż parametry takie jak rezerwa chodu (40 godzin), częstotliwość chodu (4Hz / 28000 VpH) są identyczne. Z uwagi na odmienny sposób reprezentacji wskazań inne są gabaryty (31mm średnicy, 6,05mm wysokości) oraz ilość komponentów, która w tym przypadku wynosi 237. Kaliber ten mieliśmy okazję poznać już w przypadku zaprezentowanych w 2014 zegarków Métiers d’Art The Legend of the Chinese Zodiac.

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Zwierzęta, które znalazły się w tej serii to tygrys, małpa oraz papuga. W przeciwieństwie do seri Grisaille, która ma dosyć ascetyczne cyferblaty o malarskim sposobie przedstawiania zwierząt, tutaj zdecydowano się na grawerowane elementy, które przedstawiają nie tylko zwierzę, ale i jego naturalne otoczenie.

Koperta mierząca 40mm średnicy oraz 12,4mm wysokości została wykonana z platyny próby 950.

Na cyferblacie umieszczono cztery wycięcia, w których umieszczono wskazania bieżącego czasu (godziny i minuty) oraz datownika (dzień miesiąca i dzień tygodnia).

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

1 odpowiedź »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s