Tag Heuer

Baselworld 2014: Tag Heuer Monaco V4 Tourbillon

tagheuer_v4_2014_2

Foto: Materiały prasowe marki Tag Heuer.

Jednym z bardziej osobliwych czasomierzy zaprezentowanych podczas tegorocznych targów w Bazyleii jest Tag Heuer Monaco V4 Tourbillon, w którym zastosowano szeroki wachlarz awangardowych rozwiązań. Sam producent określa go jako ” The evolution of the v4 revolution” (tłum. „Ewolucja rewolucji V4”)

Nazwa V4 pochodzi od płyty głównej wykonanej w kształcie litery „V”, na której zamontowano cztery bębny spięte parami za pomocą dwóch pasów. Ustawione się one pod kątem +/- 13 stopni. W połączeniu z pracującym wzdłużnie naciągiem sprężyny przywołuje to skojarzenia z silnikiem bolidu Formuły 1.

tagheuer_v4_2014_1

Foto: Materiały prasowe marki Tag Heuer.

Mechanizm zegarka został wykonany z 214 komponentów – składają się one na konstrukcję o wymiarach 31,5mm długości/ 35mm szerokości /9,6mm wysokości. Do łożyskowania ruchomych elementów użyto 46 kamieni oraz 9 niewielkich łożysk kulkowych. Pracuje on z częstotliwością 4Hz (28800 VpH) i oferuje rezerwę chodu na poziomie 40 godzin.

Tag Heuer jako pierwszy producent na świecie który zdecydował się na zastosowanie unikalnego rozwiązania jakim jest napęd pasowy tourbillona. Moduł obiegowy wychwytu jest dodatkową komplikacją konstrukcji mechanizmu zegarka, mającą niwelować wpływ grawitacji na jego elementy, poprzez umieszczenie koła balansowego i elementów wychwytu w obrotowej klatce. W opisywanym zegarku jej pełen obrót jest realizowany w ciągu jednej minuty. Kolejnym nietypowym rozwiązaniem jest sposób naciągu sprężyny napędowej. Zamiast tradycyjnego wahnika zastosowano automatyczne i zarazem liniowe przenoszenie sił wynikających z ruchu masy centralnie umieszczonego odważnika. Elementy składające się na ową przekładnię, są połączone z mechanizmem naciągowym poprzez zastosowanie pasów, natomiast bębny zostały zamontowane na łożyskach kulkowych, co przełożyło się na zwiększenie odporności na wstrząsy. Podobnie działają także opisane wcześniej pasy przesyłowe – dzięki nim mechanizm stał się znacząco bardziej odporny na uderzenia. Najcieńszy z czterech karbowanych pasów odpowiadających za przenoszenie energii, ma tylko 0,07mm grubości.

tagheuer_v4_2014_4

Foto: Materiały prasowe marki Tag Heuer.

Przy tych skomplikowanych założeniach konstrukcyjnych, zegarek realizuje jedynie trzy podstawowe wskazania czasu takie jak godzina, minuta oraz sekunda. Czarna, zdobiona pasami genewskimi tarcza została częściowo ażurowana, dzięki czemu możemy podziwiać pracę poszczególnych części składowych mechanizmu. Krawędzie mostków zostały ręcznie wypolerowane. W prawym dolnym rogu tarczy umieszczono białe logo producenta, a po przeciwnej stronie oznaczenie modelu „V4”. Całość została przykryta grubym, fazowanym dwustronnie szkłem szafirowym. Tego samego rodzaju szkła użyto do wypełniania trzech podłużnych otworów w deklu. Producent deklaruje wodoszczelność na poziomie 50 metrów co wydaje się być wystarczającym dla zegarka o takim charakterze. Koperta o wymiarach 41×41 milimetrów została wykonana z polerowanego tytanu, która dodatkowo została pokryta wzmacniającą powłoką z węglika tytanu.

tagheuer_v4_2014_5

Foto: Materiały prasowe marki Tag Heuer.

Zegarek został w całości wykonywany ręcznie i złożony w warsztatach Haute Horlogerie producenta, które zlokalizowane są w La Chaux-de -Fonds w Szwajcarii. Będzie on oferowany na ręcznie szytym pasku ze skóry aligatora, wraz z bezpiecznym zapięciem wykonanym z tego samego materiału co koperta.

tagheuer_v4_2014_6

Foto: Materiały prasowe marki Tag Heuer.

Idei tego projektu od początku przyświecała myśl, że tylko poprzez podejmowanie ryzyka i wyzwań, mogą być realizowane ponadczasowe osiągnięcia. Opisywany zegarek jest potwierdzeniem pozycji marki Tag Heuer, jako jednego z czołowych kreatorów wielkiego zegarmistrzostwa (Haute Horlogerie).

3 odpowiedzi »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s