W SZKLANECZCE...

Laphroaig 10yo

laphroaig_10yo_sm-1Destylarnia Laphroaig znajduje się na wyspie Islay, a to oznacza, że klimaty powinny oscylować głównie wokół torfu i dymu. Została ona założona 1815 roku, i do dziś jest kojarzona producent naprawdę mocno torfowych trunków. W dodatku leży ona w doborowym towarzystwie i sąsiaduje z destylarniami takimi jak Ardbeg, Lagavulin oraz legendarna (lecz nie działająca już w pełnym tego słowa znaczeniu) Port Ellen.

Pomimo, że jest to podstawowy wyrób tej destylarni, to zebrał on już szereg nagród na licznych festiwalach whisky organizowanych na całym świecie. W dodatku godny uwagi jest fakt, że jest to jedna z nielicznych destylarni, która nadal sama słoduje znaczną część wykorzystywanego przez siebie jęczmienia.

laphroaig_10yo_sm-4Kolor: jasno złoty

Zapach: intensywny i dymny. Po głębszym zapoznaniu wychodzi lekka nuta cytrusowa. Zapach przywodzi na myśl brzeg morza. Nie obywa się także bez akcentów szpitalno-aptecznych. W zapachu pomimo to znajduje się sporo słodyczy, która ładnie uzupełnia całość. Z pewnej odległości uderza w nozdrza jak słodkawa morska bryza.

Smak: bardzo intensywny, dymny, torfowy. Właściwie można by powiedzieć, że jest wszechogarniający – to słowo często znajduje się w notkach smakowych tego trunku i jest to w 100% prawda. To wszystko uzupełnione słodyczą łączącą się ze spopielonym drewnem. W konsystencji lekko oleista. Na koniec pozostawia delikatną pieprzną nutę na języku. Morskie klimaty mieszają się tutaj z naprawdę ciemną i gorzką czekoladą.

Finisz: połączenie dymu, dębiny oraz akcentów wędzonych. Finisz jest trochę jak parabola, która wpierw narasta by zacząć łagodnie wygasać.

ABV: 40%

Pomimo młodego wieku oraz faktu, że nie mamy tutaj cech takich jak brak filtracji na zimno, butelkowania jej z mocą beczki czy innymi podobnymi bonusami, to jest to whisky naprawdę dobra i zdecydowanie warta uwagi. Jest mniej dymna niż Ardbeg 10yo, ale jest ona z kolei słodsza od niej. Jest to z pewnością whisky mocno torfowa. Na korzyść Laphroaig 10yo przemawia niższa cena w porównaniu do destylatu wytwarzanego przez Ardbega. Whisky ta jest bardzo przyjemnym połączeniem przede wszystkim dymu i słodyczy. Z pewnością jest to produkt warty polecenia.

laphroaig_10yo_sm-2

laphroaig_10yo_sm-3

laphroaig_10yo_sm-5

laphroaig_10yo_sm-6

laphroaig_10yo_sm-7

laphroaig_10yo_sm-8

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s