PIÓRA WIECZNE

Visconti Torpedo – recenzja

Visconti można uznać za typową włoską firmę. To oczywiście wielki komplement, gdyż tamtejsi producenci nieustannie dążą do poszukiwania idealnych form oraz oprawienia zwykłych rzeczy w nieprzeciętne kształty. Tytułowe Torpedo nie ma generalnie żadnych odniesień do innych piór wytwarzanych przez Visconti. Nie przeszkadza to jednak temu modelowi być jedną z ciekawszych propozycji, jakie obecnie znajdują się w katalogu tej włoskiej manufaktury.

Obłe, „cygarokształtne” pióra to nie jest coś, co kojarzymy z Visconti. W tym przypadku producent postanowił wykorzystać klasyczną formę. Pozornie zwykłej linii nadano pewne modyfikacje, dzięki czemu Torpedo odróżnia się od zdecydowanej większości przyborów piśmienniczych, które mogłyby się znaleźć w jego pobliżu. Pióro ma pękate kształty, które jednak zachowują przyjemne dla oka proporcje.

Kolejne nietypowe elementy to zastosowane materiały. Poza stalówką wykonaną z palladu, zasadnicze elementy wykonano z włókna węglowego. Zostało ono połączone z metalowymi elementami – w tym koszulką, która powleka pióro – w szczególności chodzi tutaj o korpus. W korpusie umieszczono również dwie przezroczyste wstawki, dzięki którym możemy kontrolować poziom atramentu. Gdyby tego było mało, w sekcji umieszczono klasyczne okienko podglądu poziomu atramentu. Sekcja jest wykonana z metalu. Umieszczono na niej również gwint służący do zakręcania skuwki. Jest on wyprofilowany w taki sposób, że nie wcina się w skórę dłoni. Jest to z pewnością zasługa stosunkowo płaskiego profilu gwintu. Pomimo zastosowania lekkiego materiału jakim jest włókno węglowe, Torpedo zdecydowanie nie należy do piór o niskiej masie. Opisywane pióro w rozmiarze oversize waży bowiem 72g.

Na zwieńczeniu skuwki i korpusu, oraz na głównym pierścieniu skuwki umieszczono poprzeczne prążkowanie, które nadaje całości nieco detalu. Na wspomnianym pierścieniu wygrawerowano nazwę producenta. To jedyne miejsce, w którym przydałoby się nieco precyzji jeżeli chodzi o krawędzie liter. Być może rzemieślnicy odpowiedzialni za ten element wykonują to jeszcze „w duchu starej szkoły”, ignorując fakt, że obiektyw aparatu bezlitośnie obnaża pod dużym powiększeniem nawet najmniejsze skazy.

Na skuwce zamontowano charakterystyczny dla Visconti klip, który jest przyjemnie elastyczny. Zarówno kształt nawiązujący do Ponte Vecchio, jak i wspomniana sprężystość są typowe dla produktów spod szyldu Visconti.

Pióro jest zasilane systemem „double reservoir power filler”, który gwarantuje duży zasób atramentu wewnątrz pióra. Na wspomniany system składają się dwa wewnętrzne zbiorniczki. W przypadku wypisania atramentu w pierwszym z nich, wystarczy odkręcić element umieszczony na zakończeniu korpusu pióra, tak by atrament przepłynął z większego do mniejszego zbiornika.

Pióro w liczbach:

  • długość pióra zamkniętego: 156mm
  • długość pióra otwartego: 140mm
  • długość skuwki: 72mm
  • średnica skuwki: 19mm
  • średnica korpusu: 17mm
  • waga: 72g

W piórze zamontowano dwukolorową stalówkę Dreamtouch, która jest oczywiście wykonana z 23 karatowego palladu próby 950. W testowanym piórze zamontowano stalówkę o szerokości „M”. Jest to ten sam Dreamtouch, którego już wielokrotnie dane mi było testować na łamach Zegarki i Pióra wobec czego zapraszam do zapoznania się z próbkami przygotowanymi przy pomocy takiej stalówki oraz właśnie takiej jej szerokości (LINK 1 / LINK 2). Wielokrotnie już podkreślałem, że stalówki Dreamtouch są doskonałe. Ich elastyczność, gładkie prowadzenie oraz mokra kreska sprawiają, że są dla mnie numerem jeden.

Podsumowanie:

Visconti Torpedo to bardzo ciekawe pióro wieczne. Moim zdaniem to jedna z najbardziej interesujących propozycji jakie mieliśmy okazję oglądać wśród produktów Visconti. Ciekawe zestawienie materiałów oraz klasyczna kolorystyka zinterpretowana na nowo sprawiają, że produkt jest charakterystyczny. Całości dopełnia fakt, że wyprodukowano wyłącznie po 388 piór w każdym z rozmiarów, co przy cenie około 7000zł jest wynikiem korzystnym. Najczęściej w przypadku produktów o podobnej cenie, producenci wykonują kilkukrotnie większe ilości egzemplarzy. Polecam jednak to pióro obejrzeć przed zakupem, bo pomimo dobrego wyważenia, waga pióra nie należy do najmniejszych.

Podziękowania dla firmy INNER – TOMAR S. C. będącej dystrybutorem marki Visconti za dostarczenie pióra do recenzji.

2 odpowiedzi »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s