PIÓRA WIECZNE

Visconti Homo Sapiens Blue Lagoon – recenzja.

Wielokrotnie na łamach Zegarki i Pióra pisałem, że model Homo Sapiens wyznaczył nowe standardy nie tylko w ofercie produktów firmy Visconti, ale i na rynku piór wiecznych. Strategia jego wprowadzania do oferty była zupełnie odmienna od np modelu Divina, w przypadku którego najpierw pojawił się model droższy, po czym stopniowo wprowadzano warianty bardziej przystępne dla portfeli większości klientów. Pierwszy wariant Homo Sapiens był (i nadal jest) najtańszym spośród wszystko wariantów które wyprodukowano do tej pory. Co więcej, atrakcyjna cena, nietuzinkowy materiał z którego jest produkowany oraz funkcjonalne rozwiązania sprawiły, że model ten szybko zyskał dużą popularność. Sukces był tak duży, że wiele dotychczasowych liderów innych firm sprzedaży zostało zepchniętych na dalsze lokaty rankingu.

Najnowszy wariant o nazwie Blue Lagoon nawiązuje do koloru wód ciepłych mórz otaczających wyspy o klimacie tropikalnym. Ich błękitno-turkusowe wody skrywają niezliczone gatunki fauny i flory żyjących wśród raf koralowych. Wspomnianej barwy nawiązuje także solidne drewniane pudełko. Na jego pokrywie znajdziemy zarówno nazwę modelu jak i oznaczenie edycji specjalnej.

Sposób zamykania pióra to również analogia względem innych produktów z tej serii. Zastosowane rozwiązanie jest wypadkową pomiędzy zatykaniem, a zakręcaniem. Wystarczy obrót o około 30 stopni by skuwka znalazła się na swoim miejscu. W dodatku, w jej wnętrzu znajduje się sprężyna, która zabezpiecza ten element przed samoistnym odbezpieczeniem. Rozwiązanie to działa bardzo sprawnie.

Pióro bazuje na pełnowymiarowym wariancie Homo Sapiens.

Wymiary i waga:

  • długość całkowita: 146mm
  • długość bez skuwki: 133mm
  • średnica korpusu: 14mm
  • średnica skuwki: 16,5mm
  • waga: 40g

Można powiedzieć, że model HS może stać się ciekawym tematem kolekcji – na łamach Zegarki i Pióra opisywaliśmy już warianty takie jak:

Każdy z powyższych jest na swój sposób wyjątkowy i prezentuje się zupełnie odmiennie. Z pewnością wszystkie wyglądają bardzo dobrze – podobnie jak najnowszy model opisany w niniejszym materiale. Tak jak w innych wariantach wyprodukowanych z żywicy, tak też w tym przypadku pewne jej fragmenty są transparentne, dzięki czemu możemy na bieżąco kontrolować ilość atramentu znajdującego się w piórze. Na pierścieniu umieszczonym pomiędzy sekcją i korpusem umieszczono zarówno nazwę modelu jak i indywidualny numer konkretnego egzemplarza z 888 wyprodukowanych sztuk.

Pióro jest zasilane za pomocą systemu „Double Reservoir Power Filler”. Napełnianie pióra polega na odkręceniu pokrętła na końcu korpusu oraz odciągnięciu do końca tłoka. Po tych czynnościach zanurzamy stalówkę w atramencie i dociskamy do końca tłok. Po kilku sekundach pióro jest zatankowane, a tylne pokrętło możemy przekręcić do pozycji pierwotnej. System ten gwarantuje odpowiednio duży zapas atramentu – sprosta on potrzebom nawet najbardziej wymagających odbiorców.

W piórze zamontowana została nowa, wykonana z 18 karatowego złota stalówka. Visconti od pewnego czasu powraca do złota zamiast palladu. Złota stalówka jest nieco bardziej sztywna od stalówek Dreamtouch – cechuje się ona jednak większą sprężystością. Nadal można uzyskać całkiem sporą zmianę szerokości linii, jednak potrzeba do tego użycia większej siły aniżeli w przypadku stalówki palladowej. Ilość podawanego atramentu jest spora, ale nie jest ona nadmiernie duża. W porównaniu do stalówek Dreamtouch, złota stalówka jest nieco mniej mokra.

Podsumowanie:

Blue Lagoon to kolejny bardzo udany wariant modelu Homo Sapiens firmy Visconti. Sprawdzone  rozwiązania w połączeniu z ciekawą kolorystyką sprawiają, że to kolejne warte polecenia pióro wieczne z serii HS. Tym bardziej, że niedawno producent zaprezentował oficjalnie trzy nowe kolory. Za pióro przyjdzie nam zapłacić 4790zł co nie jest kwotą niską, jednak jeżeli weźmiemy pod uwagę wielkość limitacji (888 egzemplarzy) to nie wydaje się ona wygórowana (nie brakuje zresztą na rynku modeli regularnie produkowanych, których ceny są podobne lub wyższe). Polecam je, gdyż prezentuje się „na żywo” naprawdę interesująco.

Podziękowania dla firmy INNER – TOMAR S. C. będącej dystrybutorem marki Visconti za dostarczenie pióra do recenzji.

1 odpowiedź »

  1. Pióro ma swój niepowtarzalny styl i klimat. Raczej jest atrakcyjne niż nieatrakcyjne. Ma walory i estetyczne i funkcjonalne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s